SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Minister Nowak chwali polskie drogi: są coraz bezpieczniejsze!

Minister Nowak chwali polskie drogi: są coraz bezpieczniejsze!

03.07.2013, godz. 13:03
Sławomir Nowak
foto:

We wtorek 3 lipca podczas konferencji prasowej wystąpili minister transportu Sławomir Nowak i szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Wspólnie stwierdzili, że polskie drogi są coraz bezpieczniejsze. Czy Wy też uważacie, że jest mniej wypadków samochodowych?

W pierwszym półroczu liczba wypadków spadła o ponad dwa tysiące. 2012 rok to 16 700 kolizji i 1500 ofiar śmiertelnych, w tym roku – 14 212 wypadków i 1264 ofiary śmiertelne. Oznacza to, że liczba ofiar nieostrożnej jazdy samochodem spadła i jedną piątą.

Mniej wypadków to oszczędność dla państwa

Mniejsza ilość wypadków na drogach to nie tylko uratowane ludzkie życia, ale także oszczędność dla państwa. Według szacowań oszczędziliśmy na akcjach służb ratunkowych, policji i sądów oraz świadczeniach dla poszkodowanych około 1,27 miliarda złotych.

>>> Zabiła dwóch chłopców, bo jechała samochodem po narkotykach

Na tle Europy nadal wypadamy słabo

Do tej pory byliśmy na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Było u nas najwięcej śmiertelnych wypadków drogowych na milion mieszkańców. W tym roku wskoczyliśmy na trzecią pozycję od końca. Nadal daleko nam do średniej europejskiej, która wynosi 60 wypadków, a w Polsce jest ich 93. Najbezpieczniejszym pod tym względem państwem jest Malta z 22 śmiertelnymi wypadkami na milion mieszkańców. Najgorzej natomiast jest w tej chwili na Litwie, gdzie takich kolizji jest 100.

Przede wszystkim uczyć, a nie karać

Bartłomiej Sienkiewicz zaznaczył podczas konferencji, że o wiele ważniejsze od wlepiania mandatów, jest uczenie właściwego zachowania na drodze oraz kontrolowanie. Zaznaczył też, jak ważne jest reagowanie przypadkowych osób na złe zachowania kierowców.- U progu wakacji warto pamiętać, że od nas wszystkich będzie zależeć, jak te statystyki będą się kształtowały w następnych miesiącach – dodał minister Nowak, prosząc o bezpieczną jazdę i rozsądek na drodze.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: