SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news MON kupiło 37 nowych samochodów. Wśród aut limuzyny BMW serii 7

MON kupiło 37 nowych samochodów. Wśród aut limuzyny BMW serii 7

31.01.2017, godz. 09:36
Antoni Macierewicz miał wypadek - jechał limuzyną BMW 750Li xDrive
Antoni Macierewicz miał wypadek - jechał limuzyną BMW 750Li xDrive foto: Super Express

Po karambolu z udziałem kolumny pojazdów, wśród których znalazła się limuzyna Antoniego Macierewicza, opinia publiczna zainteresowała się luksusowymi autami użytkowanymi w resorcie obrony. Okazuje się, że MON w 2016 roku kupiło 37 nowych samochodów, z czego dwa marki BMW zostały huczne rozbite w dniu 25 stycznia pod Toruniem. Ile pieniędzy ministerstwo przeznaczyło na zakup tak dużej floty?

Zdarzenie z dnia 25 stycznia, do jakiego doszło na zjeździe z autostrady A1 w Lubiczu Dolnym (woj. kujawsko-pomorskie) przy udziale rządowych samochodów, spowodowało lawinę pytań, w tym tych na temat samych pojazdów. Na początku informowaliśmy, że auta użytkowane w MON są pojazdami należącymi do Biura Ochrony Rządu. Wszystko na to wskazywało, bowiem w połowie 2016 roku w związku z organizacją szczytu NATO w Polsce, zakupiono w drodze publicznego przetargu dokładnie 20 fabrycznie nowych BMW 750Li xDrive, za łączną kwotę 7 598 000 złotych.

Przeczytaj też: Nowe rządowe limuzyny BMW 750Li xDrive

Okazuje się jednak, że Antoni Macierewicz wcale nie jest wożony autami BOR. Ministerstwo Obrony Narodowej ma własną flotę, w skład której wchodzi wiele zupełnie nowych samochodów użytkowanych przez Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Onet.pl podał informację, że Żandarmeria Wojskowa dokonała w ubiegłym roku zakupu samochodów bez przetargu i kalkulacji kosztów w ramach tzw. specustawy przyjętej przed szczytem NATO. Jak pisze Onet.pl "Ustawa ta mówi, że udzielanie zamówień publicznych związanych z organizacją szczytu NATO zostało wyłączone ze stosowania ustawy prawo zamówień publicznych". Flotę powiększono m.in.: o 3 sztuki BMW serii 7, 18 egzemplarzy BMW X5, 11 egzemplarzy Audi Q7, a rachunek opiewał na prawie 35 milionów złotych.

Sprawdź: BMW Serii 7 (G11) - pełny polski CENNIK limuzyny

Ministerstwo Obrony Narodowej reagując na publikację Onetu wystosowało komunikat w tej sprawie. Resort oświadczył, że w związku z przygotowaniami do szczytu NATO, owszem nabyte zostały nowe auta (łącznie 37 samochodów), ale podawane przez Onet.pl kwoty nie są prawdziwe. W komunikacie MON czytamy: "Wszystkie koszty związane z pozyskaniem niezbędnych środków do przewozu i ochrony gości wyniosły 13,2 mln zł. W tej sumie mieści się pozyskanie: 3 BMW 7, 12 samochodów klasy średniej i 22 samochodów zabezpieczających i pomocniczych".

Onet.pl powołując się na źródła w wojsku twierdzi, że kwoty podawane przez resort są zaniżone. Może to wynikać z powodu nieuwzględnienia kosztów związanych z serwisem, ubezpieczeniem czy montażem dodatkowego wyposażenia i zabudowy specjalnej. W związku z tymi rozbieżnościami, do resortu obrony została wysłana prośba o ujawnienie dokumentacji finansowej dotyczącej zakupów nowych pojazdów.

Źródło: Super Express TV
autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: