SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Motocykle o pojemności 125 ccm: wzrasta zainteresowanie przed sezonem

Motocykle o pojemności 125 ccm: wzrasta zainteresowanie przed sezonem

13.02.2015, godz. 15:09
Romet Ogar Caffe 125, motocykl
Romet Ogar Caffe 125 foto: Romet

Branża zajmująca się jednośladami, mimo panującej za oknem zimowej aury, notuje w Polsce wzrosty sprzedaży motocykli. Wpływ na zwiększone zainteresowanie takimi maszynami mają bezpośrednio pojazdy o pojemności 125 ccm.

Jak informuje firma Arkus & Romet, w samym styczniu br. zainteresowanie tylko produktami Rometa, wyposażonymi w silniki o pojemności 125 ccm, wzrosło aż o 1286 procent. To przede wszystkim efekt ubiegłorocznej zmiany przepisów, dzięki którym kierowcy posiadający minimum 3 lata prawo jazdy kategorii B, mogą legalnie poruszać się jednośladami o pojemności skokowej silnika do 125 ccm. Parametry takich jednostek pozwalają uzyskać 11 kW (czyli w przeliczeniu 15 KM), a to w zależności od rodzaju motocykla przekłada się na prędkość maksymalną nawet 100 km/h.

Zobacz też: Jazda na motocyklu o pojemności 125 ccm wcale nie jest taka prosta - WIDEO

Sam temat przychylnych dla kierowców zmian w prawie, cały czas jest dyskusyjny. Kierowcy nie kryją swojego entuzjazmu, ale policja i eksperci są już innego zdania. Według nich amatorzy dosiadając takie maszyny bez wcześniejszych szkoleń, mogą być zagrożeniem. Jeśli nie miało się wcześniej do czynienia choćby ze skuterem, to jazda na 125-ce może okazać się problematyczna i niebezpieczna zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Sprzyjające branży przepisy, szybko przełożyły się na odpowiednią ofertę rynkową. Co ciekawe, z najnowszych danych Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że co piąty kupowany motocykl w Polsce to maszyna marki Romet. Trudno się temu dziwić, ponieważ Romet Motors posiada dziś w swojej ofercie 17 modeli różniących się specyfikacją, funkcjonalnością i ceną.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: