SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Motoryzacyjni giganci wspólnie wybudują sieć szybkich ładowarek aut elektrycznych!

Motoryzacyjni giganci wspólnie wybudują sieć szybkich ładowarek aut elektrycznych!

29.11.2016, godz. 19:19
samochód elektryczny
samochód elektryczny foto: Opel

Tak niespotykanej współpracy różnych producentów samochodów jeszcze w historii nie było. Audi AG, Grupa BMW, Daimler AG, Ford Motor Company i Porsche AG, planują wspólnie zbudować sieć instalacji wysokich napięć umożliwiających błyskawiczne ładowanie pojazdów elektrycznych. Niezależne punkty ładowania mają być powszechne i powstaną przy ważnych europejskich autostradach.

Znani na świecie producenci samochodów, utworzyli spółkę joint venture na rzecz budowy sieci prądu stałego wysokiej mocy do ładowania pojazdów elektrycznych wzdłuż głównych europejskich autostrad. Wszystkie firmy będą w spółce równymi partnerami.

Planowana infrastruktura ładowania o maksymalnej mocy 350 kW, umożliwi o wiele szybsze ładowanie akumulatorów samochodów elektrycznych niż ma to miejsce dziś. Budowa rozpocznie się w 2017 roku. W pierwszym etapie, planuje się uruchomienie ok. 400 stacji w całej Europie. Do roku 2020, klienci mają zyskać dostęp do tysięcy punktów ładowania wysokiej mocy. Stacje ładujące wzdłuż autostrad i często uczęszczanych dróg tranzytowych będą dostępne powszechnie, umożliwiając tym samym elektryczną jazdę na długich trasach. Ładowanie ma być tak dalece zaawansowane, by w przyszłości przebiegało równie komfortowo jak tradycyjne tankowanie paliwa.

Przeczytaj też: Hybryda i elektryk na mrozie. Jak wygląda eksploatacja aut hybrydowych i elektrycznych przy niskich temperaturach

Sieć ładowania ma bazować na standardzie Combined Charging System (CCS). Planowana infrastruktura zwiększy możliwości istniejących standardów ładowania prądem zmiennym i stałym, tak by w przyszłości możliwe było szybkie ładowanie prądem stałym o mocy do 350 kW. Pojazdy dostosowane do tej mocy, byłyby ładowane w ułamku czasu potrzebnego dziś do tej operacji. Celem stworzenia sieci, jest możliwość ładowania wszystkich pojazdów wyposażonych w standard CCS, niezależnie od marki. Ma to pomóc w znacznym zwiększeniu akceptacji pojazdów elektrycznych w Europie.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: