SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Można legalnie rejestrować "angliki" w Polsce. Tylko co z ubezpieczeniem?

Można legalnie rejestrować "angliki" w Polsce. Tylko co z ubezpieczeniem?

10.02.2015, godz. 16:12
Anglik, samochód z Anglii
foto: Alfa Romeo

Od początku 2015 w Polsce można zarejestrować tzw. "angliki", czyli samochody przystosowane do ruchu lewostronnego. Zmiany w przepisach zostały wymuszone przez Unię Europejską. A jak ma się kwestia ubezpieczenia takich pojazdów?

Aby legalnie wyjechać "anglikiem" na polskie drogi potrzebne jest dostosowanie takiego samochodu do polskich przepisów. Przede wszystkim zmienione muszą zostać światła przednie, lusterka zewnętrzne i wycieraczki. Również prędkościomierz takiego auta musi pokazywać prędkość w km/h – w Wielkiej Brytanii prędkość podaje się w milach. Bez tych poprawek pojazd z kierownicą po prawej stronie może poruszać się maksymalnie przez 30 dni.

Przeczytaj też: Zarejestrujesz "anglika" w Polsce! Szykują się ważne zmiany w polskim prawie

Nie wiadomo jeszcze jak do samochodów z kierownicami po prawej stronie ustosunkują się firmy ubezpieczeniowe. W związku z tym, że jazda takim "anglikiem" w opinii ekspertów może być bardziej niebezpieczna, wielu ubezpieczycieli może zacząć stosować zwyżki dla właścicieli takich aut. Również eksperci monitorujący rynek samochodów są sceptyczni do tezy o "hurtowym" sprowadzaniu "anglików" do Polski.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: