SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Będą ulgi dla właścicieli aut elektrycznych w Polsce? Jest na to szansa!

Będą ulgi dla właścicieli aut elektrycznych w Polsce? Jest na to szansa!

06.10.2016, godz. 00:11
BMW i3
BMW i3 foto: SuperAuto24.pl

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zauważa potencjał samochodów elektrycznych i ma ambitny plan wprowadzenia na polskie drogi miliona tego typu pojazdów do 2025 roku.

Podczas posiedzenia senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności można było dowiedzieć się o niezwykle ciekawych planach rozwoju infrastruktury dotyczących aut elektrycznych. Wzorować się będziemy na rozwiązaniach zachodnich, a jednym z najważniejszych projektów ma być e-bus – donosi Polska Agencja Prasowa.

Ta koncepcja zakłada stworzenie autobusu wykorzystującego do napędu prąd elektryczny. Najważniejsze elementy, czyli silnik, baterie czy w końcu ładowarki mają powstać przy udziale polskiego przemysłu i nauki. Trzeba przyznać, że nie jest to nieprzemyślane rozwiązanie. Już producent opon Continental zauważył, że rynek elektrycznych autobusów będzie zauważalnie rósł.

Zobacz też: URSUS pokazał swój elektryczny samochód dostawczy!

Plan wprowadzenia miliona aut elektrycznych na polskie drogi ma być wykonany w trzech etapach. Pierwszy z nich zakłada przekonanie obywateli do tego typu układów napędowych oraz odpowiednią modyfikację prawa. Można więc założyć, że pojawią się ulgi podatkowe a nawet dopłaty do nowego samochodu elektrycznego.

Drugi etap to rozwój infrastruktury ładowania w latach 2019 – 2020 obejmujący 6 tysięcy „zwykłych” punktów i 400 ładowarek o większej mocy ładowania.

Trzeci etap to zauważalny trend rosnący i wykorzystanie nadwyżek produkcji prądu w nocy.

W pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano 107 samochodów elektrycznych. Mało, ale  i tak zdecydowanie więcej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku. W samym tylko maju bieżącego roku sprzedano w całej Europie ponad 50 000 aut tego typu.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: