SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news BMW M3 ma już 30 lat. Zobacz wersje M3, które na zawsze zostały tylko prototypami

BMW M3 ma już 30 lat. Zobacz wersje M3, które na zawsze zostały tylko prototypami

28.09.2016, godz. 18:07
Najciekawsze koncepty na bazie BMW M3
Koncept BMW foto: BMW

Jeden z największych sukcesów bawarskiej marki – sportowa w każdym calu M3 – ma już 30 lat. BMW chwali się wersjami, które nigdy nie weszły do produkcji, co więcej, często powstawały tylko dla zabawy.

BMW odważnie podchodziło do swojej legendy. Nie każdy bowiem spodziewa się... pickupa. Przeróbka BMW M3 na auto z paką to jedna z najbardziej niezwykłych modyfikacji jakie dotknęły „trójkę”. Auto skonstruowano nie dla zabawy, lecz z potrzeby transportu narzędzi pomiędzy budynkami w których pracowali inżynierowie.

Jako podstawę użyto nadwozia cabrio, które już w standardzie było odpowiednio wzmocnione. Auto nie ma poszerzonych błotników, a silnik na początku nie był tak mocny jak w M3. Dopiero później zainstalowano tam prawdziwy motor S14 o pojemności 2.3 litra. M3 pickup służyła dzielnie przez 26 lat.

Zobacz też: Legendarne filmy BMW powracają!

BMW eksperymentowało też z tworzeniem M3 w wersji Compact. Plany przewidywały pozycjonowanie tego auta najniżej w gamie „M”, lecz prototyp ma pod maską pełnoprawny, sześciocylindrowy silnik z M3 E36. Auto jest niezwykle lekkie – waży nieco ponad 1300 kilogramów. Dzisiaj jego duchowym następcą jest BMW 140i.

Z kolei innym marzeniem wielu kierowców jest połączenie mocy z wyczynowej wersji M z nadwoziem kombi. Inżynierowie brali taką wersję pod uwagę przy projektowaniu E46, tyle tylko, że wymagało to stworzenia wielu części od podstaw. Tylne drzwi musiały być przemodelowane z powodu poszerzonych błotników. Niestety, samochód nigdy nie wyszedł poza fazę prototypu, choć fani modyfikują swoje auta mocno inspirując się egzemplarzem ze zdjęć.

O tym, że w BMW pracują fani motoryzacji, może świadczyć fakt, że gdy E30 pickup trafił do muzeum, przygotowano kolejne wcielenie auta z paką na bazie.. generacji E90. Co więcej, auto pojawiło się nawet na Nurburgringu, co stało się źródłem wielu domysłów. Tyle tylko, że na torze zawitało... 1 kwietnia.

Nie zmienia to faktu, że kolejne wcielenie pick-upa jest dopuszczone do ruchu drogowego.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: