SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Nie daj się oszustom przy sprawdzaniu swoich punktów karnych!

Nie daj się oszustom przy sprawdzaniu swoich punktów karnych!

27.04.2017, godz. 15:24
Posłowie będą płacić mandaty jeśli zechcą
Kontrola drogowa foto: Super Express

W końcu, po długim czasie oczekiwania, kierowcy mogą sprawdzić swoje punkty karne w domowym zaciszu. Sama operacja jest prosta i bezpłatna, jednak w sieci pojawiła się masa oszustów, którzy żerują na niewiedzy obywateli.

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że punkty karne online możemy sprawdzić tylko i wyłącznie na stronie www.obywatel.gov.pl. Każda inna witryna jest nieprawdziwa i jakiekolwiek prośby o podanie numeru telefonu, wysłanie sms-a czy wpisanie danych osobowych to próba wyłudzenia danych.

Z takich stron nie można korzystać – wysłanie smsa na podany numer oznacza najczęściej zapisanie się do usługi płatnych wiadomości, z których każda kosztuje astronomiczne kwoty.

Zobacz też: Rowerzyści są groźniejsi na drogach niż...

Aby skorzystać z usługi sprawdzenia punktów karnych w internecie na stronie rządowej (czyli www.obywatel.gov.pl) należy najpierw założyć tzw. zaufany profil na który będziemy mogli się później zalogować. Prośbę o jego utworzenie wysyłamy przez internet, ale aby potwierdzić prawdziwość wpisanych danych, musimy udać się do punktu takiego jak urząd miasta, ZUS czy placówki banków.

Jeśli jednak nie możemy udać się do urzędu, rozmaite banki (obecnie PKO BP, ING czy Millienium) pozwalają na utworzenie profilu zaufanego z poziomu naszej bankowości internetowej. Kolejne instytucje finansowe już niedługo dołączą do tej listy.

Pisaliśmy o: Nowa akcyza nie wejdzie w życie!

Gdy już mamy założony profil, znajdujemy na stronie obywatel.gov.pl zakładkę "sprawdź punkty karne" i potwierdzamy swoją tożsamość (wymaga to podana odpowiedniego kodu). Od razu zostaniemy poinformowani o naszym stanie konta, wykroczeniach i dacie ich przyznania.

Baza punktów odświeża się raz na dobę, więc nie od razu trafią one do bazy internetowej. Ważne – dokument, który można wydrukować na stronie, nie ma mocy prawnej. Po tego typu wydruki trzeba udać się do najbliższego komisariatu. Oraz – co chyba oczywiste – możemy sprawdzić tylko stan naszego konta.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: