SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Nie stój w kolejkach do kas! Szybciej autostradą z viaAUTO

Nie stój w kolejkach do kas! Szybciej autostradą z viaAUTO

01.08.2014, godz. 11:33
Autostrada A2
Autostrada A2 foto: Super Express

Od połowy lipca nie trzeba już stać w kolejkach, żeby dokonać opłaty za przejazd autostradą. Urządzenia viaAUTO sprawią, że płatności można dokonać elektronicznie i nie zatrzymywać się na bramkach.

Na odcinkach autostrad A2 (Konin – Stryków) i A4 (Bielany Wrocławskie – Sośnica), zarządzanych przez GDDKiA (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), zostały wydzielone specjalne pasy szybkiej płatności, na których można wnosić opłaty za przejazd wyłącznie elektronicznie, czyli właśnie dla użytkowników urządzenia viaAUTO.

ViaAUTO dla małych

Każdy kierowca, który poruszający się samochodem o DMC (dopuszczalna masa całkowita) do 3,5 tony, zamiast płatności w kasie może wybrać usługę elektroniczną i robić to np. przelewem przez Internet. Pozwala to zapłacić bez zatrzymywania się: wystarczy wjechać na specjalny „pas szybkiej płatności” (oznaczony kolorem pomarańczowym), podjechać pod szlaban i przejechać, gdy ten automatycznie się otworzy. Urządzenie viaAUTO, które umożliwia taki szybki przejazd, instaluje się na przedniej szybie, za lusterkiem wstecznym. Można je również przenosić z jednego samochodu do innego.

Sprawdź też: System viaAUTO dla osobówek działa! Są już szybkie pasy na bramkach A2 i A4

- Sam system nie jest zupełną nowością – rozpoczął funkcjonowanie w czerwcu 2012 r. Do lipca 2014 r. rozdystrybuowaliśmy około 8 tysięcy urządzeń. W odróżnieniu od viaBOXów dla ciężarówek urządzenia viaAUTO kupuje się na własność. Z początkiem lipca 2014 rozpoczęliśmy specjalną promocję cenową i rozszerzyliśmy sieć dystrybucji, co pozwoliło nam w ciągu 3 tygodni sprzedać prawie wszystkie z 5 tysięcy promocyjnych egzemplarzy viaAUTO – mówi Marek Cywiński, dyrektor generalny Kapsch Telematic Services w wywiadzie dla Biznes Alert.

ViaTOLL dla ciężarówek

Z kolei viaTOLL to system, który obowiązuje w Polsce od lipca 2011 roku i jest przeznaczony (i obowiązkowy!) dla pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony oraz wszystkich autobusów. System viaTOLL obowiązuje na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Z dokładnym wykazem i mapą sieci dróg płatnych można zapoznać się np. na stronie internetowej www.viatoll.pl.

Sprawdź: Opłaty za polskie autostrady. Sprawdź ile zapłacisz za przejazd odcinkami A1, A2 i A4

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: