SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Nie żyje Werner Lang, twórca kultowego dziś Trabanta

Nie żyje Werner Lang, twórca kultowego dziś Trabanta

21.06.2013, godz. 11:32
Werner Lang - konstruktor Trabanta
foto: EAST NEWS

W wieku 91 lat zmarł Werner Lang, konstruktor samochodu marki Trabant. Iskra głównego twórcy charakterystycznego auta pochodzącego z NRD, zgasła w poniedziałek 17 czerwca, w mieście Zwickau, z którym inżynier był związany przez większość swojego życia.

Werner Lang urodził się w 1922 roku w Bermsgrun. Uczył się mechaniki i inżynierii samochodowej w Zwickau. W okresie 1944–1945 walczył we włoskiej partyzantce antynazistowskiej. Po wojnie studiował na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie, gdzie w wieku 39 lat zdobył tytuł doktora. Karierę rozpoczął w zakładach Horch, a po połączeniu tej firmy z Audi, został głównym konstruktorem i szefem produkcji nowej marki aut małolitrażowych w fabryce VEB Sachsenring Automobilwerke w Zwickau.

>>> Nie żyje Sergio Pininfarina. Wybitny włoski stylista aut zmarł w wieku 85 lat <<<

Werner Lang był głównym twórcą budżetowego Trabanta. Historia auta rozpoczęła się w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Auto wjechało do seryjnej produkcji 1957 roku. Nazwę wozu zaczerpnięto od wystrzelonego w kosmos pierwszego radzieckiego satelity (w tłumaczeniu na język niemiecki satelita to trabant). Auto zyskało popularność przede wszystkim dzięki swojej niskiej cenie. Powstało kilka generacji wozu, a na początku lat 90-tych z taśm montażowych zjechał 3 milionowy Trabant. Produkcję zakończono w roku 1991.

Trabant swoją ponadprzeciętną trwałość i kultowość, zawdzięcza karoserii z tworzywa sztucznego (duroplast), której nie straszna korozja czy ogień. Z tego powodu dziś często można spotkać się określeniem "mydelniczka", "karton", czy "trampek". Pod maską lokowano początkowo małolitrażowy silnik dwusuwowy. Z biegiem lat konstrukcję tę unowocześniano. Największa modernizacja dotyczyła ostatniej generacji produkowanej już na licencji Volkswagena od 1990 do 1991 roku. Jednostką napędową auta był silnik o pojemności 1.1-litra pochodzący z VW Polo.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: