SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Niekończąca się historia - system CEPiK 2.0 znowu OPÓŹNIONY!

Niekończąca się historia - system CEPiK 2.0 znowu OPÓŹNIONY!

08.11.2016, godz. 11:59
System poboru opłat drogowych do wymiany?
foto: SHUTTERSTOCK

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców w swoim drugim wydaniu nie zostanie uruchomiona przynajmniej do 4 czerwca 2018 roku. Ponownie przesunięto termin zaistnienia jednej z najważniejszych dla kierowców platform.

Trudno już zliczyć ile razy przesunięto datę rozpoczęcia działalności systemu CEPiK 2.0. Właśnie to rozwiązanie informatyczne miało usprawnić pracę policji, szkół jazdy czy starostw. Zyskać (przynajmniej na czasie) miały też sądy czy stacje kontroli pojazdów. Uruchomienie systemu CEPiK 2.0 miało też utrudnić nieco życie młodym kierowcom.

Zobacz też: Nowa akcyza. Ile zapłacisz za Passata, Astrę, Golfa, A4?

Początkujący posiadacze prawa jazdy musieliby przejść obowiązkowy okres próbny obejmujący bardziej restrykcyjne ograniczenia prędkości czy też obligatoryjne odbyć szkolenie na autodromach z bezpiecznej jazdy. Tam kierowcy dowiedzieliby się między innymi o wyprowadzaniu auta z poślizgu.

Z racji przesunięcia terminu uruchomienia platformy, rząd wziął się za poprawki w przepisach dotyczących odbierania prawa jazdy. Teraz już zapominalscy bez dokumentów nie unikną tak szybko kary.

CEPiK kosztował już około 150 milionów złotych, a prace nad nim trwają od 2013 roku.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: