SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Niemcy każą płacić Polakom za wszystkie drogi! Nowe przepisy wejdą w życie?

Niemcy każą płacić Polakom za wszystkie drogi! Nowe przepisy wejdą w życie?

07.07.2014, godz. 13:06
autostrada A1
foto: Super Express

Niemiecki rząd zapowiada wprowadzenie przepisów, na mocy których polscy kierowcy będą musieli płacić za możliwość poruszania się po drogach Republiki Federalnej Niemiec. Nowe regulacje mają wejść w życie już za dwa lata.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", 7 lipca niemiecki minister infrastruktury Alexander Dobrindt poinformuje oficjalnie o szczegółowych planach wprowadzenia opłat za korzystanie z niemieckich dróg. Obowiązek ten będzie dotyczyć wszystkich obcokrajowców, w tym Polaków.

Przeczytaj też: 25-metrowe tiry mogą wjechać na polskie drogi! UE zastanawia się nad zmianą prawa

Winiety będą dostępne na stacjach benzynowych. Najtańsza, na 10 dni, ma kosztować 10 euro. Za dwukrotnie wyższą kwotę kupimy winietę na okres dwóch miesięcy. Niemcy przewidują, że z tytułu wprowadzenia opłat rocznie zyskają około 800 milionów euro. Pieniądze te mają w całości być przeznaczane na poprawę jakości drogowej infrastruktury.

Plany niemieckiego rządu wywołały burzę w Parlamencie Europejskim, który uważa opłaty dla obcokrajowców za ich dyskryminację. Przedstawiciele Austrii i Holandii zapowiadają, że zgłoszą tę sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: