SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Niemcy zakażą sprzedaży aut z silnikami spalinowymi do 2030 roku

Niemcy zakażą sprzedaży aut z silnikami spalinowymi do 2030 roku

10.10.2016, godz. 10:05
zaczadzenie, czad, spaliny, samochód
zaczadzenie, czad, spaliny, samochód foto: Dreamstime

Bundesrat, Izba Krajów Związkowych, gorąco zaaprobował pomysł wycofania samochodów z silnikami spalinowymi z salonów i wzywa do podobnych kroków Komisję Europejską.

Wezwanie do zaprzestania sprzedaży nie pociąga za sobą natychmiastowych efektów, wskazuje jednak na duże zainteresowanie samochodami elektrycznymi w Niemczech. Nie jest to tylko spowodowane specyfiką rynku – przyjęta pod koniec roku ustawa klimatyczna wymaga równowagi w emisji i likwidacji dwutlenku węgla. Oznacza to, że nie moglibyśmy stworzyć więcej CO2 niż są w stanie wchłonąć tereny zielone.

Zobacz też:Renault rezygnuje z silników Diesla

Takie postanowienia wymagają solidarności od wszystkich krajów Unii
Europejskiej, dlatego Komisja Europejska może zająć się podobnym projektem, rozciągając czas życia „spalinówek” do 2050 roku.

Organy UE mają również zająć się korzyściami jakie można uzyskać w niektórych krajach przy zakupie samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Ich likwidacja zwiększyłaby cenę, kierując klientów w stronę samochodów elektrycznych.

Na chwilę obecną trudno mówić o rozwiniętej infrastrukturze czy szerokim wyborze modeli, lecz do 2020 większość producentów będzie miała w ofercie przynajmniej jedno auto elektryczne.

Przeczytaj: Albańska policja w elektrycznych autach... bez ładowarek

Niemiecki automobilklub ADAC stwierdza, że „jednostronne zakazy na płaszczyźnie krajowej są nierealną opcją”.

Większy udział samochodów elektrycznych oznacza mniejsze zatrudnienie w tym segmencie. Produkcja „elektryków” wymaga jedynie 1/10 obecnie pracującej siły roboczej.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: