SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Niemieckie autostrady będą płatne dla Polaków!

Niemieckie autostrady będą płatne dla Polaków!

11.04.2014, godz. 12:52
Ulica droga autostrada samochody
foto: GDDKiA

Niemiecki rząd planuje wprowadzenie obowiązkowych opłat za korzystanie z autostrad dla kierowców samochodów osobowych. Sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że przepis ma dotyczyć wyłącznie pojazdów zarejestrowanych zagranicą, w tym w Polsce.

Jak podaje auto.dziennik.pl, niemiecki minister komunikacji Alexander Dobrindt w jednym z wywiadów zapowiedział, że już od października przyszłego roku opłaty będą obowiązkowe dla kierowców ciężarówek o masie powyżej 7,5 t. Przypomnijmy, że aktualne przepisy mówią o wadze 12 ton.

Zmianą, która budzi zdecydowanie najwięcej kontrowersji jest wprowadzenie opłat dla kierowców aut osobowych. Przewidywana data wejścia w życie nowych regulacji to 1 stycznia 2016 roku. Co więcej, nasi zachodni sąsiedzi zapowiadają, że od 1 lipca 2018 wszystkie drogi krajowe również będą płatne.

Przeczytaj też: Bramki na autostradach to już przeżytek! Wkrótce zapłacisz nawet smartfonem

Aktualnie w ciągu roku do niemieckiego budżetu tytułem opłat za autostrady wpływa 4,5 miliarda euro. Po wprowadzeniu nowego systemu opłat rząd przewiduje wzrost przychodów o 2 miliardy. Nie wiadomo jednak, czy planowane zmiany faktycznie będą mogły wejść w życie. Istnieje prawdopodobieństwo, że Unia Europejska uzna przepisy dotyczące wyłącznie obcokrajowców za dyskryminację, która jest niezgodna z prawem unijnym.

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: