SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Niemieckie autostrady będę płatne! Ustawa została przegłosowana

Niemieckie autostrady będę płatne! Ustawa została przegłosowana

18.12.2014, godz. 10:07
autostrada
foto: Super Express

Wyjeżdżając do Niemiec niestety trzeba będzie przygotować się na większe wydatki. Niemcy zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wprowadzą od 2016 roku opłaty za korzystanie z autostrad. Zmiany sięgną do kieszeni obcokrajowców, bo dla Niemców przewidziana jest pełna rekompensata.

Republika Federalna Niemiec przyjęła nowy projekt ustawy i szykuje poważne zmiany dotyczące korzystania z infrastruktury drogowej. Ministerstwo transportu z dniem 1 stycznia 2016 roku uruchomi system poboru opłat za autostrady. Początkowo planowano wprowadzenie myta na wszystkich rodzajach dróg, jednak ostatecznie wycofało się z tego pomysłu.

Przeczytaj też: Plan budowy dróg w Polsce na lata 2014-2020 - zobacz LISTĘ DRÓG

Kto będzie płacić? Okazuje się, że poza cudzoziemcami opłatami będą objęci również Niemcy, ale wobec nich w ramach rekompensaty zastosowany będzie obniżony podatek od samochodów. Opłaty będą naliczane w zależności od pojemności silnika i czystości spalin (od 24 euro do 130 euro). Pojawią się także klasyczne krótkie zezwolenia na przejazd - 10 dniowe (10 euro) i dwumiesięczne (22 euro).

Wpływy z opłaty autostradowej będą w całości przeznaczone na rozbudowę infrastruktury drogowej. System opłat będzie zgodny z prawem unijnym.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: