SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Niemożliwe staje się prawdziwe! Lewitująca deska od Lexusa to już fakt!

Niemożliwe staje się prawdziwe! Lewitująca deska od Lexusa to już fakt!

05.08.2015, godz. 11:52
lewitująca deska Lexus
lewitująca deska Lexus foto: Lexus

Marzenie Roberta Zemeckisa i Stevena Spielberga stało się rzeczywistością. Jeśli pamiętacie lewitującą deskę z filmu "Powrót do przyszłości II", na której śmigał Marty McFly, to koncepcja ta przerodziła się w fakt.

Lexus prowadzący prace badawcze nad nowoczesną wersją deskorolki, z dumą prezentuje swój koncepcyjny twór. Prototyp oddany do testów skateboarderów nie potrzebuje kółek, bo samoistnie unosi się nad ziemią! W efekt końcowy aż trudno uwierzyć, o czym można przekonać się na wideo. Ewolucje na desce wykonuje Ross McGouran i jego zespół, na specjalnie przygotowanym skateparku w Barcelonie, pod którego powierzchnią ułożono 200 m toru magnetycznego.

Zobacz też: Lexus RC: benzyna i hybryda wchodzi na polski rynek

Konstrukcja japońskich inżynierów zdaje się być prawdziwą rewolucją. Deska potrafi unieść człowieka nie tylko lekko nad ziemią, ale też lata nad wodą. Technologia zastosowana w urządzeniu wykorzystuje azoty nadprzewodnika i magnesy stałe. W dwóch kriostatach nadprzewodnik jest chłodzony do -197 stopni Celsjusza ciekłym azotem.

Lexus zbudował deskę wspólnie z naukowcami z IFW Dresden oraz z firmy evico GmbH, która specjalizuje się w technologii magnetycznej lewitacji. - Pole magnetyczne pozwala zachować dystans między deską i torem, powodując lewitację. Pole jest na tyle silne, że utrzymuje ciężar człowieka, nawet gdy wykonuje tricki i skacze na desce - wyjaśnia dr Oliver de Hass, CEO firmy evico.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: