SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Niezniszczalne opony od Nokiana

Niezniszczalne opony od Nokiana

27.02.2017, godz. 13:28
Nokian aramidowe ścianki
Opona Nokian z aramidowymi ściankami foto: Nokian

Uszkodzenie ścianki bocznej w oponie nie pozostawia nam wyboru – musimy kupić nową gumę. Nokian stworzył więc produkt, w których ten fragment jest niezniszczalny i bierze na siebie odpowiedzialność w przypadku przebicia opony.

Parkowanie na krawężniku, dziurawe drogi, ostre kamienie – nie trzeba dużo, by opona uległa uszkodzeniu. Nokian uzbroił więc swoje opony w aramid, wykorzystywany wcześniej w lotnictwie czy kamizelkach kuloodpornych.  Syntetyczne włókno wzmacnia ściany boczne, więc niegroźne są jej przecięcia czy inne niecodzienne sytuacje.

Aby dowieść tego jak ekstremalne warunki są w stanie wytrzymać tego typu opony, Nokian założył je na samochód Vesa Kivimakiego, który pobił rekord prędkości w jeździe na dwóch kołach.

Zobacz też: Jechał ponad 180 km/h na dwóch kołach – zobacz WIDEO

W teorii taka opona jest niezniszczalna. Nokian tak bardzo wierzy w swój produkt, że w wypadku ewentualnego uszkodzenia jest w stanie wymienić gumę na nową zupełnie bezpłatnie. Wystarczy tylko zakupić oponę w autoryzowanym centrum oponiarskim.

Akcją objęte są opony zakupione po 1 marca 2016 roku.  Nokian dużą uwagę przywiązuje do rynku SUV-ów, stąd też ich towary wyposażono w ząbki do off-roadu, które zwiększają nieco przyczepność w warunkach jazdy terenowej. Z czasem technologia aramidowa zostanie zastosowana w oponach zimowych, z których słynie firma Nokian.

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: