SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Nowe auto Roberta Kubicy: Polak w Renault R.S. 01

Nowe auto Roberta Kubicy: Polak w Renault R.S. 01

20.09.2016, godz. 10:06
Renault Sport R.S. 01
foto: Renault

Już za kilka dni Robert Kubica pojawi się na torze SPA Francorchamps za kierownicą Renault R.S 01. Rywalizować będzie w barwach zespołu Duqueine Engineering. Sprawdzamy z jakim potworem będzie miał do czynienia kierowca.

Opracowany na bazie monokoku z włókna węglowego samochód ma nadwozie wykonane przez firmę Dallara. Auto jest niezwykle szerokie i rekordowo niskie – ma tylko 1,11 metra wysokości. Wszystko po to, aby opływające powietrze jeszcze lepiej dociskało wyścigówkę do asfaltu. To właśnie stylistyka R.S. 01 stała się inspiracją dla designu cywilnych modeli Renault. Dzięki zastosowaniu lekkich materiałów, Renault R.S. 01 waży jedynie 1140 kilogramów.

Zobacz też: Renault rezygnuje z silników Diesla

Niemal piórkowa waga samochodu połączona jest z gigantyczną mocą. Za kierowcą znajduje się silnik pochodzący z Nissana GT-R (V6 3.8 litra biturbo) i generuje aż 550 koni mechanicznych oraz 630 niutonometrów. Za przenoszenie mocy na tor odpowiada siedmiobiegowa, sekwencyjna skrzynia biegów produkcji Sadev.

Renault R.S. 01 jest w stanie rozpędzić się do 300 kilometrów na godzinę. Za zatrzymanie odpowiadają karbonowe hamulce o średnicy 380 milimetrów. Renault potwierdza, że osiągi auta plasują go pomiędzy autami klasy GT3 a DTM.

Wyścig na torze SPA Francorchamps odbędzie się w dniach 24-25 września. Pierwsza runda będzie trwała około 70 minut, druga jedynie 25.

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: