SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Nowe MINI ma już 15 lat

Nowe MINI ma już 15 lat

29.04.2016, godz. 10:57
Nowe MINI ma już 15 lat
Nowe MINI ma już 15 lat foto: MINI

Niewiele reanimacji w motoryzacyjnym świecie wychodzi tak dobrze, jak w przypadku MINI. Pierwsze "nowe" MINI weszło przebojem na rynek w 2001 roku. Przez 15 lat doczekało się trzech generacji, kilku różnych modeli i niezliczonej liczby wersji specjalnych.

BMW Group stało się właścicielem legendarnej brytyjskiej marki MINI w 1994 roku, ale dopiero pod koniec kwietnia 2001 roku w fabryce Oxford w Wielkiej Brytanii został wyprodukowany pierwszy egzemplarz nowej generacji MINI. Co ciekawe, po przejęciu marki przez BMW Group, nazwę MINI zaczęto pisać wielkimi literami.

Zobacz też: Nowe MINI Cabrio: maluch w wersji topless

Od 15 lat z taśm montażowych zjechało ponad 2,5 miliona aut, które są sprzedawane w ponad 110 krajach całego świata. W zakładzie produkcyjnym w Oxford pracuje ponad 4,5 tysiąca ludzi, a każdego dnia bramy fabryki opuszcza 1000 samochodów.

Pierwsze wyprodukowane nowe MINI otrzymało karoserię polakierowaną na czerwono w odcieniu Chili Red. Producent chwali się, że obecnie klienci mają do wyboru około 1000 różnych opcji personalizacji zewnętrznej i wewnętrznej.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: