SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Nowe Volvo XC60 ma być hitem sprzedaży. Seryjna produkcja rozpoczęta

Nowe Volvo XC60 ma być hitem sprzedaży. Seryjna produkcja rozpoczęta

28.04.2017, godz. 08:41
Volvo XC60 w produkcji
foto: Volvo

Fabryka Torslanda w Szwecji uruchomiła montaż drugiej generacji bestsellera. W dniu 25 kwietnia z linii produkcyjnej zjechał pierwszy egzemplarz zaprojektowanego od nowa Volvo XC60. Samochód ten trafi do klienta i powstał w specyfikacji T5 AWD Inscription w kolorze Crystal White.

Pierwsze wcielenie Volvo XC60 okazało się najlepiej sprzedającym się w Europie SUV-em średniej wielkości segmentu premium. Wyprodukowano blisko milion egzemplarzy. Model ten jest najchętniej wybieranym autem marki Volvo, a jego sprzedaż to dziś prawie 30 procent całej sprzedaży szwedzkiego producenta.

Zobacz: Volvo XC60 zachwyca. Spodobało się nawet Hołowczycowi

Nowe Volvo XC60 to czwarty model, który opiera się na nowej platformie SPA. Bazują na niej wszystkie modele serii 90, a docelowo posłuży także autom z serii 60. Stworzenie nowej architektury SPA i inwestycje z jej wprowadzeniem związane, stworzyły tysiące nowych miejsc pracy we wszystkich działach Volvo – produkcyjnym, badawczo-rozwojowym, a także w wielu innych.

Wysokie bezpieczeństwo i mocne silniki

Nowe Volvo XC60 to jeden z najbezpieczniejszych samochodów jakie kiedykolwiek zostały stworzone. Samochód jest naszpikowany najnowszymi technologiami. System City Safety został wzbogacony o nową funkcję. Jeśli samochód stwierdzi, że kierowca nie wyhamuje przed przeszkodą, system przejmie kierowanie pojazdem i ją ominie. System BLIS również został udoskonalony i nie pozwoli zmienić kierowcy pasa ruchu jeśli uzna, że ten manewr skończy się kolizją z innym pojazdem. System Pilot Assist to już tylko mały krok przed w pełni autonomicznym trybem prowadzenia. Z jego pomocą samochód sam podróżuje do prędkości 130 km/h na dobrze oznakowanych poziomo drogach.

Sprawdź też: Ile za nowe Volvo XC60? Poznaj polski CENNIK

Nowe Volvo XC60 będzie dostępne z wielokrotnie nagradzanym napędem T8 Twin Engine. Jest to napęd hybrydowy typu plug-in o łącznej mocy 407 KM. Czas przyspieszenia do 100 km/h to zaledwie 5,3 sekundy. W chwili debiutu na rynku do XC60 można wybrać silnik wysokoprężny D4 o mocy 190 KM oraz D5 z technologią PowerPulse o mocy 235 KM. Dostępne są również wersje benzynowe T5 o mocy 254 KM oraz T6 o mocy 320 KM wyposażony poza turbosprężarką także w kompresor mechaniczny.

Źródło: Volvo
autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: