SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Nowe zasady likwidowania punktów karnych

Nowe zasady likwidowania punktów karnych

08.05.2017, godz. 16:40
Policja, kontrola drogowa,
foto: Super Express

Zasady dotyczące redukcji punktów karnych zmienią się z dniem 4 czerwca 2018 roku. Znikną znane obecnie kursy redukujące stan konta, a prawo jazdy będzie można stracić o wiele łatwiej.

W chwili obecnej każdy kierowca, który nazbierał na swoim koncie punkty karne, może po opłaceniu 300 złotych udać się na specjalny kurs. Po jego przejściu redukowane jest 6 punktów. Jedynym minusem (dla osób często karanych) był fakt, że całą operację można było wykonać raz na pół roku.

Pisaliśmy o: Taryfikator mandatów drogowych 2017

Gdy w końcu uda uruchomić się tworzony od kilku lat system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, co jest zaplanowane właśnie na 4-go czerwca 2018 roku, sytuacja zmieni się diametralnie. Po przekroczeniu 24 punktów karnych nie stracimy od razu uprawnień!

W takiej sytuacji zostaniemy skierowani na szkolenie, które musimy zaliczyć w ciągu kolejnego miesiąca. W przeciwnej sytuacji pożegnamy się z prawem jazdy.

Zobacz też: Masz punkty karne? Ubezpieczyciele chcą ci podnieść stawki za OC!

Kurs odbywający się według nowych zasad będzie trwał aż 28 godzin (zajmie nam cztery dni). Będzie składał się z powtórzenia teorii oraz badań psychologicznych. Oznacza to również, że będzie droższy niż obecnie.

Od skierowania na kurs do odzyskania dokumentu nie może minąć więcej niż 6 tygodni – w takim wypadku również stracimy uprawnienia. Stanie się to też wtedy, gdy ponownie w ciągu pięciu lat przekroczymy limit 24 punktów karnych.

Dla osób zainteresowanych stanem swojego konta udostępniono opcję sprawdzenia ilości punktów przez internet. Pisaliśmy o tym więcej tutaj.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: