SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Nowoczesne Porsche Panamera z fabryki w Lipsku

Nowoczesne Porsche Panamera z fabryki w Lipsku

06.11.2016, godz. 10:07
Porsche Panamera Lipsk
Fabryka Porsche Panamery w Lipsku foto: Porsche

Porsche Panamera drugiej generacji jest jeszcze bardziej niesamowitym samochodem niż poprzednik. To jeżdżące dzieło sztuki wykonane w dużej mierze z aluminium, powstaje w innowacyjnych zakładach w Lipsku.

Nowe Porsche Panamera oparte jest na platformie Modular Standard Toolkit (MSB), a każdy egzemplarz to dzieło 200 pracowników oraz 475 robotów. Całe nadwozie wykonane jest z aluminium. To wymagało od Porsche zupełnie nowego podejścia do procesu produkcji.

Karoseria powstaje z 430 osobnych części łączonych w różnorakich procesach. To nitowanie, laserowe spawanie aluminium, falcowanie rolkowe czy toxowanie (łączenie przez przetłaczanie). Dodatkowo używa się 600 wkrętów FSD (łączą stal i aluminium, przez co Panamera ma o 50% mniej punktów spawania niż Macan). Każda Panamera to 200 metrów połączeń klejowych.

Zobacz też: Porsche Panamera: sprawdź ile kosztuje topowa limuzyna

O ile pierwsza generacja powstawała w Hanowerze (tylko montaż odbywał się w Lipsku), tak teraz to właśnie ten drugi zakład zajmuje się tworzeniem limuzyny od A do Z. Wymagało to inwestycji wartej 500 milionów euro. W tym samym miejscu powstaje też Porsche Macan.

Fabryka w Lipsku to jedna z najnowocześniejszych fabryk na świecie. Dzięki panelom fotowoltanicznym i usprawnieniu chłodzenia robotów udało się zmniejszyć zapotrzebowanie na prąd o 165 tysięcy kWh rocznie. Nowe filtry z mączką kamienną to kolejne ekologiczne kroki, dzięki którym zużywa się 60% mniej energii.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku


autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: