SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Nowy silnik dla Toyoty Yaris – żegnamy motor 1.33!

Nowy silnik dla Toyoty Yaris – żegnamy motor 1.33!

24.01.2017, godz. 09:52
Toyota Yaris silnik 1.5 ESTEC
Silnik 1.5 ESTEC foto: toyota

Toyota przygotowała zupełnie nową jednostkę napędową o pojemności 1.5 litra, która to zastępuje popularny i uznany przez kierowców motor 1.33. Oprócz zwiększenia pojemności producent użył kilku ciekawych rozwiązań technologicznych.

Czterocylindrowy, wolnossący silnik z rodziny ESTEC (Economy with Superior Thermal Efficient Combustion) generuje 111 koni mechanicznych oraz 136 niutonometrów momentu obrotowego przy 4400 obr./min. Yaris z takim napędem będzie w stanie rozpędzić się do „setki” w 11 sekund (czyli 0,8 s szybciej niż obecnie). W projekcie tego silnika skorzystano z doświadczeń wyniesionych z prac przy układach hybrydowych.

Zobacz też: czym różni się cykl Atkinsona od cyklu Otto?

Silnik 1.5 ma niespotykaną w segmencie sprawność (38,5 procent), uzyskaną nie tylko dzięki wysokiemu stopniu sprężania (13,5) ale i systemowi recyrkulacji spalin (EGR) i zmiennym fazom rozrządu, pozwalającym zmieniać cykle pracy (Otto na Atkinsona).

Po raz pierwszy w historii Toyoty inżynierowie zdecydowali się na chłodzenie kolektora dolotowego cieczą. To pozwala wzbogacić mieszankę trafiającą do cylindrów i ograniczyć zużycie paliwa. Co więcej, zmniejszono tarcie elementów wewnętrznych. Toyota twierdzi, że jednostka 1.5 zużyje o 12% mniej paliwa niż dotychczas używany motor 1.33.

Toyota Yaris 1.5 ESTEC

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: