SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Obwodnica Augustowa oddana do użytku! Kontrowersyjna trasa omija Dolinę Rospudy – ZDJĘCIA

Obwodnica Augustowa oddana do użytku! Kontrowersyjna trasa omija Dolinę Rospudy – ZDJĘCIA

07.11.2014, godz. 15:30
Obwodnica Augustowa i Doliny Rospudy
Obwodnica Augustowa i Doliny Rospudy foto: GDDKiA

W nocy z 6 na 7 listopada oddano do użytku długo oczekiwaną obwodnicę Augustowa. Nowootwarty odcinek omija kontrowersyjną Dolinę Rospudy o którą jakiś czas temu trwała istna batalia z ekologami. Mieszkańcy miasta mogą wreszcie odetchnąć z ulgą.

Otwarta właśnie nowa obwodnica Augustowa była długo wyczekiwaną inwestycją. Niebezpieczny odcinek Drogi Krajowej 8 łączącej granicę z Czechami w Kudowie Zdrój z granicą z Litwą w Budzisku przebiegał przez centrum miasta. Dochodziło tam do wielu niebezpiecznych wypadków i kolizji - ginęli też ludzie. Nowowybudowana droga w przyszłości wejdzie w skład drogi ekspresowej S61 łączącej Ostrowię Mazowiecką z Budziskiem.

Zobacz też: Droga ekspresowa S69 między Bielskiem-Białą a Buczkowicami otwarta!

Sama trasa ma ponad 36 km długości i początkowo miała biec przez obszar Natura 2000 - Dolinę Rospudy. Jednak po zdecydowanych protestach ekologów zmieniono przebieg. Inwestycja została podzielona na trzy odcinki: od węzła Augustów do węzła Raczki jako jednojezdniowa droga krajowa 8 o długości 21,48 km, od węzła Raczki do węzła Suwałki Południe jako dwujezdniowa droga ekspresowa S61 i od węzła Suwałki Południe do skrzyżowania z istniejącą drogą krajową 8 jako jednojezdniowa gruntownie przebudowana droga powiatowa.

Przeczytaj też: Autostrada odcinek Tarnów-Dębica otwarty! A4 pojedziemy z Rzeszowa aż do Niemiec

W ramach inwestycji przewidziano: 5 węzłów (Augustów, Borki, Janówka, Raczki, Suwałki Południe) wraz z rondem na skrzyżowaniu łącznika drogi powiatowej z drogą krajową, 40 obiektów mostowych (8 przepraw nad rzekami Kamienny Bród, Rospuda, Zalewianka, Głęboka i Szczeberka, 18 wiaduktów i 14 przejść dla zwierząt), ekrany akustyczne i przeciwolśnieniowe, i ogrodzenie o łącznej długości 70 km.

Czytaj również: Leżajsk ma całą obwodnicę! Otwarto kolejny odcinek drogi krajowej 77

Inwestycja została wykonana przez firmę Budimex, która również ją zaprojektowała. Wartość całej inwestycji to ponad 659 mln. złotych z czego 470, 58 mln złotych dołożyła Unia Europejska.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: