SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news OC będzie tylko droższe – branża szuka miliarda złotych

OC będzie tylko droższe – branża szuka miliarda złotych

23.03.2017, godz. 11:53
Stłuczka, kolizja, ubezpieczenie samochodu, odszkodowanie
foto: SHUTTERSTOCK

Straty ubezpieczycieli oraz walka cenowa spowodowały, że kierowcy musieli ostatnio głębiej sięgać do kieszeni przy zakupie obowiązkowej polisy OC. Niestety, jak wskazują prognozy, to nie koniec podwyżek.

Przypomnijmy: ceny polis OC wystrzeliły na niespotykane dotychczas poziomy z racji poniesionych strat w sektorze ubezpieczeń. Sytuację pogorszyły wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, które wymusiły poprawę płynności finansowej. Jak zwykle zapłacić musieli kierowcy.

Zobacz też: Cena OC zależna od wykonywanego zawodu

Nie bez znaczenia jest też fakt, że 500 milionów złotych wypłacono w ramach odszkodowań za wypadki w latach 1997 – 2008, które nie były brane przy ustalaniu cen składek OC.

Choć wysokość składki już wzrosła o 60% w stosunku do lat poprzednich, okazuje się, że branża ubezpieczeń nie jest zaskakująco dochodowa. Straty w 2016 roku związane z polisami OC to nieco ponad miliard złotych. Pieniądze po raz kolejny zostaną wyciągnięte od kierowców.

Nie wiadomo jak duże będą podwyżki, ale analitycy sądzą, że pod koniec tego roku uda się "wyjść na zero". Czy pierwsze prognozy się sprawdzą, będziemy wiedzieć już w połowie roku.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: