SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Od 2015 roku system powiadamiania o wypadku będzie obowiązkowy w nowych samochodach

Od 2015 roku system powiadamiania o wypadku będzie obowiązkowy w nowych samochodach

27.02.2014, godz. 19:25
SOS system, system eCall
foto: Citroen

Parlament Europejski zdecydował, że system zawiadamiający automatycznie o wypadku będzie od października 2015 roku obowiązkowym wyposażeniem aut. Przepis ten dotyczyć będzie wszystkich nowo wyprodukowanych samochodów osobowych i lekkich dostawczych.

Październik 2015 został przyjęty wstępnie jako data wprowadzenia w autach rozwiązania, mogącego wpłynąć na ratunek życia osób uczestniczących w wypadkach drogowych. Przewiduje się jednak możliwość przesunięcia tego terminu, w przypadku próśb ze strony przemysłu motoryzacyjnego.

"Stworzenie publicznego, działającego na terenie UE systemu telefonów alarmowych to niezwykle istotne osiągnięcie na rzecz bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego w Europie. Około 2500 osób mogłoby zostać ocalonych każdego roku w UE, a obrażenia nie musiałyby być tak poważne w dziesiątkach tysięcy przypadków. System eCall będzie wolny od opłat dla dobra każdego kierowcy w Europie niezależnie od tego, jaki prowadzi samochód" - skomentowała sprawozdawczyni projektu, czeska socjaldemokratka Olga Sehnalova.

Przeczytaj też: Nareszcie znikną szare fotoradary! Pozostaną tylko żółte

System ratowniczy, nazwany eCall, ma korzystać z numeru alarmowego 112. Z założenia system ułatwi służbom ocenę skali wypadku i podjęcie decyzji o odpowiedniej reakcji na zdarzenie. Ponadto, to rozwiązanie pozwoli na szybsze dotarcie na miejsce pogotowia bądź straży pożarnej, co będzie skutkowało większą liczbą uratowanych.

Przewidywany koszt montażu urządzenia w samochodzie to 100 euro. W całym przedsięwzięciu ważna jest kwestia prywatności poszkodowanych. Politycy europejscy zapowiadają wzmocnienie klauzuli o ochronie danych osobowych. Pojazdy wyposażone w eCall nie będą mogły być nieustannie śledzone. Jedynymi informacjami przekazywanymi przez system w razie wypadku będzie typ samochodu, rodzaj paliwa, czasu zdarzenia i liczba pasażerów zapiętych pasami. Prowadzący projekt podkreślają, że jak najszybsze wprowadzenie systemu pozwoli na ocalenie wielu ludzkich istnień.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: