SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Od nowego roku koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego

Od nowego roku koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego

15.05.2017, godz. 11:08
tablica rejestracyjna, rejestracja
Tablica rejestracyjna foto: Super Express

Być może już od 1 stycznia 2018 roku nie trzeba będzie przepychać się w wydziałach komunikacji i płacić danin za wymianę dowodu rejestracyjnego z błahych powodów. Ministerstwo Infrastruktury i Komunikacji pracuje nad poprawkami w prawie i wysłało do konsultacji pierwsze rozporządzenie.

W chwili obecnej jeśli jesteśmy właścicielami starszego samochodu, a w jego dowodzie rejestracyjnym brakuje już miejsca na pieczątki od diagnosty, zobowiązani jesteśmy do wymiany dokumentu. Taka operacja kosztuje nas 80 złotych i jest swego rodzaju absurdem. Podczas zwykłej kontroli drogowej policja może sprawdzić fakt posiadania ubezpieczenia OC, lecz kwestia przeglądu wymaga urzędowego potwierdzenia pieczątką. Czas z tym skończyć.

Zobacz też: Patrole drogówki z terminalami kart płatniczych

Dlatego też właściciel takiego pojazdu od przyszłego roku nie będzie musiał już pojawiać się w wydziale komunikacji. Wystarczy, że będzie miał przy zatrzymaniu zaświadczenie otrzymane od diagnosty.

Co więcej, dzięki nowelizacji, łatwiej będzie otrzymać trzecią tablicę rejestracyjną na bagażnik rowerowy. Już niedługo trzeba będzie tylko wysłać do urzędu (pocztą elektroniczną lub tradycyjną) wniosek i zeskanowany/skserowany dowód rejestracyjny. Oryginał pokażemy dopiero przy odbiorze tablicy. Koszt całej operacji to nieco ponad 50 złotych.

Ministerstwo pracuje też nad mniejszymi, lecz równie ważnymi udogodnieniami. Uproszczona zostanie procedura tłumaczenia dowodu rejestracyjnego, pojawią się nowe tablice rejestracyjne o nietypowych rozmiarach, łatwiej będzie też wyrejestrować auto, które trafiło do demontażu.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebook

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: