SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Odcinkowy pomiar prędkości - nowy bat na polskich kierowców w fazie testów

Odcinkowy pomiar prędkości - nowy bat na polskich kierowców w fazie testów

09.07.2014, godz. 14:09
Autostrada A2
foto:

W lipcu 2014 roku w fazę testów wejdzie system do odcinkowego pomiaru prędkości. Początkowo rozwiązanie będzie poddawane próbom na ulicach Warszawy, a z czasem ma pojawić się na drogach w całym kraju.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, system zostanie wprowadzony w ostatnim tygodniu lipca w Warszawie na ulicy Przyczółkowej. Jest to jedna z głównych dróg wylotowej stolicy. Fragment, na którym odbędą się testy, liczyć ma kilkaset metrów. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, odcinkowy pomiar prędkości będzie stopniowo wprowadzany na drogi całej Polski.

Przeczytaj też: Koniec z "szarakami"! Na drogach zostały już tylko żółte fotoradary

Urządzenia do obsługi systemu mają być montowane na instalacjach nad jezdnią. Kamery zainstalowane nad drogą będą rozpoznawać numery rejestracyjne pojazdów. Pomiar szybkości będzie polegał na obliczeniu przez system średniej prędkości pojazdu pomiędzy dwoma punktami kontrolnymi.

Odcinkowy pomiar prędkości jest stosowany od dłuższego czasu w wielu krajach Zachodniej Europy, na przykład w Wielkiej Brytanii, Włoszech, czy Norwegii. Kamery wykorzystywane do tego systemu są tak zaawansowane, że potrafią wykryć brak zapalonych świateł mijania lub brak naklejki koniecznej na danym odcinku drogi winiety.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: