SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Odcinkowy pomiar prędkości: przez problemy z IT system nie może ruszyć!

Odcinkowy pomiar prędkości: przez problemy z IT system nie może ruszyć!

07.08.2014, godz. 10:58
odcinkowy pomiar prędkości
foto: Super Express

Odcinkowy pomiar prędkości to kolejny środek w walce z piratami drogowymi. System obecnie jest w trakcie wdrażania na terenie całej Polski. Jak się okazuje, rozstawienie sprzętu to dopiero połowa sukcesu. Przez problemy teleinformatyczne system może jeszcze przez długi czas być zupełnie bezużyteczny!

Operatorem urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości jest Główna Inspekcja Transportu Drogowego. Od układu pomiarowego wymagana jest pełna kompatybilność z działającym już systemem fotoradarowych, a wszelkie zebrane informacje mają trafiać do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Tutaj właśnie pojawia się problem, bowiem oznacza to, że w naszym kraju nie ma możliwości zastosowania gotowych rozwiązań oferowanych przez producentów takiego sprzętu.

Przeczytaj też: Korki na autostradach. Premier obiecuje zastąpić bramki innym systemem - WIDEO

Brak kompatybilności systemów GITD i CANARD z pewnością spowolni uruchomienie odcinkowego pomiaru prędkości. Trzeba jednak się pośpieszyć, ponieważ przedsięwzięcie jest finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska, a środki należy rozliczyć terminowo, inaczej GITD musiałaby je po prostu zwrócić.

Całe szczęście znalazła się firma, która jest w stanie rozwiązać problemy teleinformatyczne systemu. Chodzi o przedsiębiorstwo Sprint, które ma na koncie realizację m.in. systemu monitoringu dla Warszawy. Jeśli procedura przygotowania odpowiedniego systemu pójdzie pomyślnie, pierwsze mandaty zaczną trafiać do niepokornych kierowców jeszcze w tym roku.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: