SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Opel/Vauxhall przejęty przez PSA Group! General Motors opuszcza Europę!

Opel/Vauxhall przejęty przez PSA Group! General Motors opuszcza Europę!

06.03.2017, godz. 13:16
Peugeot przejmie Opla za 2,3 mld dol.
Peugeot przejmie Opla za 2,3 mld dol. foto: AP

Koniec europejskiej działalności General Motors. Amerykanie wycofują się z naszej części świata i sprzedają swoje marki Francuzom. W Paryżu podpisano porozumienie między General Motors a PSA Group (właściciel marek Peugeot i Citroen), na mocy którego Opel i Vauxhall dołączają do grupy PSA. Transakcja ta została wyceniona na 2.2 mld euro.

Opel należący przez blisko 90 lat do General Motors zmienia właściciela. Niemiecka firma z Russelheim współpracująca od kilku lat z PSA Group przy projekcie SUV-ów (płyty podłogowe są współdzielone), przechodzi w całości pod francuskie skrzydła. Francuzi poza Oplem stają się też właścicielami Vauxhalla, czyli komórki firmy funkcjonującej na rynku UK.

Nowości: Opel Crossland X - rozwijanie crossoverów trwa

W ten sposób PSA staje się drugim największym producentem samochodów w Europie (z łącznym udziałem na poziomie 16 proc. rynku). Pierwsze miejsce w tej kategorii zajmuje Volkswagen Group, którego udziały sięgają 24 proc., a drugie miejsce należało dotychczas do Renault. PSA Group nabyło 12 zakładów General Motors w Europie, w tym także zakłady zlokalizowane w Polsce. W europejskich fabrykach aktualnie zatrudnionych jest ponad 38 mln pracowników, z czego 4,1 tys. osób pracuje w Tychach i Gliwicach.

Powodem sprzedaży Opla była zła kondycja finansowa. Nawet pomimo produkcji na poziomie 1,2 mln pojazdów rocznie nie udawało się wychodzić na prostą. Dla porównania PSA zamknął 2016 rok z zyskiem operacyjnym w wysokości 3,2 mld euro i dostarczył klientom przeszło 3,1 mln samochodów. Według planu naprawczego PSA Group, do roku 2026 Opel/Vauxhall ma oszczędzać rocznie 1,7 mld euro. Władze PSA Group rozpoczęły już spotkania z przedstawicielami związków zawodowych w Europie.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: