SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Opłaty za podróż autostradą A2 na odcinku Łódź-Warszawa możliwe już w 2015 roku

Opłaty za podróż autostradą A2 na odcinku Łódź-Warszawa możliwe już w 2015 roku

04.02.2014, godz. 13:09
autostradzie A2, budowa bramek
foto:

Już wkrótce nie będzie przeszkód, aby pobierać opłaty za podróż autostradą A2 z Łodzi do Warszawy (węzły Łódź Północ - Konotopa). Dzięki budowie licznych Miejsc Obsługi Podróżnych droga będzie spełniała wymogi, aby być płatną. To zasługa m.in. łagodnej zimy, która pozwala na szybszą budowę MOP-ów.

Obecnie autostrada A2 na odcinku Łódź Północ-Konotopa niespełniania wszystkich wymogów drogi płatnej. Z tej racji opłaty są pobierane jedynie za przejazd samochodów ciężarowych, w ramach programu Via-Toll.

Sytuacja ta jednak już w 2015 roku ma szansę się zmienić. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w obecnym 2014 roku nastąpi wysyp miejsc obsługi podróżnych, na które składać się będą: stacja paliw, parkingi, a z czasem również hotele i restauracje. Zgodę na budowę stacji benzynowych otrzymały koncerny Shell i BP. Każdy z nich planuje wybudować po dwie stacje paliw wraz z parkingami.

Przeczytaj też: Na Ukrainę dojedziesz autostradą! Odcinek A4 Przemyśl - Korczowa oddany do użytku

Jeśli warunki pogodowe pozwolą, to już w II kwartale roku kierowcy powinni zacząć korzystać z gotowych stacji obsługi podróżnych. Powołując się na informacje "DGP", budowa Miejsc Obsługi Podróżnych przy A2 miała się rozpocząć już w połowie stycznia. Wstępnie zakładano uruchomienie bramek w 2016 roku, jednak jeśli pogoda będzie dopisywać i prace budowlane nie zwolnią, będzie to możliwe jeszcze w 2015 roku.

Optymistycznym akcentem jest fakt, że opłaty nie będą szczególnie wysokie. Za podróż 90-kilometrowym odcinkiem między Łodzią a Warszawą przyjdzie nam zapłacić 9,10 zł (około 10 groszy za każdy kilometr), co jest stosunkowo niską stawką. Na A4 między Katowicami a Krakowem opłaty są blisko trzy razy wyższe. Za sprawą współfinansowania inwestycji ze środków Unii Europejskiej GDDKiA przez pięć lat nie będzie mogła podnosić wysokości stawki za przejazd.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: