SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Oshkosh L-ATV dla wojska! Ten wóz zastąpi Humvee w amerykańskiej armii

Oshkosh L-ATV dla wojska! Ten wóz zastąpi Humvee w amerykańskiej armii

28.08.2015, godz. 14:31
Oshkosh L-ATV - nowy pojazd armii USA
Oshkosh L-ATV - nowy pojazd armii USA foto: materiały prasowe

Amerykańskie wojska lądowe zmieniają dostawcę samochodów terenowych. Militarna firma AM General, która przez blizko 30 lat dostarczała armii model HMMWV (popularne Humvee), została w przetargu pobita przez producenta pojazdów specjalnych Oshkosh Defence.

Samochód Oshkosh L-ATV będzie nowym pojazdem używanym przez US Army. Na początku na zakup 17 000 takich pojazdów amerykańskie wojsko przeznaczy blisko 6,7 miliarda USD (równowartość 25 mld zł). Dostawy rozpoczną się w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy. Wartość tego projektu może jednak znacznie wzrosnąć, jeśli wojsko będzie zadowolone z efektywności nabytej maszyny typu Joint Light Tactical Vehicle. To dlatego, że docelowo armia USA zamierza wymienić 55 tys. pojazdów.

Zobacz też: Eagle w polskiej armii? Żołnierze testują nowy pojazd

Oshkosh L-ATV to lekki bojowy pojazd opancerzony, przystosowany do najtrudniejszej służby. Opancerzenie ma grubość stosowaną w lekkich czołgach, podwozie zabezpieczone przed minami i bombami otrzymało klasę MRAP (Mine Resistant Ambush Protected). Mocny silnik i stały napęd czterech kół pozwala na szybkie przemieszczanie się nawet w terenie.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: