SuperAuto moto news Paliwo przestanie być tanie? Ceny na stacjach benzynowych zaczęły rosnąć

Paliwo przestanie być tanie? Ceny na stacjach benzynowych zaczęły rosnąć

11.02.2015, godz. 17:33
dystrybutor, stacja paliw, benzyna,
foto: EAST NEWS

Radość kierowców pod dystrybutorami na stacjach benzynowych, zaczyna w ostatnich dniach spadać. Wszystko dlatego, że ceny paliw zaczęły powoli wzrastać.

Od kilku dni kierowcy zaczynają oglądać na stacjach wzwyżkę cen paliw. Skąd takie zmiany? Na stacje benzynowe dotarły zmiany, które w cennikach hurtowych zaczęły się już w połowie stycznia. Dokładnie od 15 stycznia do 11 lutego, ceny paliw zarówno z gdańskiego zakładu Lotosu, jak i płockiego PKN Orlen (śladem wydarzeń na światowych rynkach surowców i walut) wzrosły średnio o 34 gr/l brutto (Pb98 +38 gr/l, olej napędowy do celów grzewczych +35 gr/l).

Sprawdź też: Świętokrzyskie: jakość paliwa na stacjach benzynowych - raport UOKiK 2014

Jak informuje Polska Izba Paliw Płynnych, obserwacja trendów na rynkach światowych pozwala jednak wnioskować, że w nadchodzącym tygodniu zarówno ceny na stacjach, jak i w rafineriach powinny się ustabilizować. Mocna dynamika zmian, jaką odczuwaliśmy na przełomie stycznia i lutego, w tym tygodniu uległa bowiem wyraźnemu wyhamowaniu.

Ceny paliw w Polsce

Najtańszy olej napędowy można znaleźć na stacjach w woj. śląskim: 4,38 zł/l (+13 gr/l). Najdroższy w woj. opolskim: 4,51 zł/l (+13 gr/l). Najmniejsze podwyżki dotknęły woj. mazowieckie (średnia 4,4 zł/l; +7 gr/l). Najwyższe ceny paliw to woj. małopolskie (średnia 4,48 zł/l) i pomorskie (średnia 4,45 zł/l): +19 gr/l.

Województwo lubelskie to najtańsza benzyna: średnia 4,30 zł/l (+7 gr/l ); a woj. zachodniopomorskie to najdroższa: 4,47 zł/l (+14 gr/l). Najwyższe podwyżki dotknęły woj. małopolskie (średnia 4,40 zł/l; +16 gr/l).

Stacje w woj. małopolskim oferują za to najtańszy autogaz: 1,82 zł/l (-5 gr/l). Stacje w woj. zachodniopomorskim najdroższy: 2,13 zł/l (-8 gr/l). Woj. mazowieckie jako jedyne zanotowało podwyżkę +1 gr/l (średnia 2,03 zł/l). Najbardziej autogaz potaniał w województwie podlaskim (średnia 1,93 zł/l; -13 gr/l).

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: