SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Pierwsza Honda NSX w wersji europejskiej dostarczona

Pierwsza Honda NSX w wersji europejskiej dostarczona

13.12.2016, godz. 10:11
Honda NSX
Honda NSX foto: Honda

Supersportowa hybrydowa nowość ze znaczkiem Hondy, która od lipca 2016 r. jest do kupienia w Europie, nareszcie zaczyna trafiać do odbiorców. Pierwszy egzemplarz w wersji europejskiej został przekazany ambasadorowi Hondy - Claude'owi Sage.

Dlaczego akurat Claude Sage otrzymał jako pierwszy w Europie kluczyki do NSX-a? Człowiek ten jest założycielem i byłym dyrektorem generalnym firmy Honda Switzerland oraz członkiem klubu Honda NSX & Sportscar Club. Przyczynił się także do ewolucji tego samochodu sportowego. W jego ręce trafił egzemplarz w kolorze czerwonym, a w przekazaniu pojazdu, które odbyło się w Monako uczestniczył Taku Kasahara, prezes oddziału Honda Motor Europe France.

Zobacz: Fernando Alonso sprawdził możliwości nowej Hondy NSX

Claude rozpoczął swoją przygodę z projektem NSX w 1984 roku od stworzenia modelu HP-X (Honda Pininfarina eXperimental). Prototyp powstał w ramach współpracy Hondy i włoskiej firmy projektowej Pininfarina. Pod maską samochodu pracował silnik Honda V6 przeniesiony z bolidu Formuły 2. Claude pełnił rolę kierowcy testowego w Turynie i w Tochigi w Japonii, po czym projekt przybrał nazwę New Sports eXperimental, co oznaczało rozpoczęcie prac na pierwszą generacją modelu NSX. Działania mające na celu stworzenie samochodu produkcyjnego rozpoczęły się w 1989 roku, przy czym w nowym projekcie Claude zachował rolę kierowcy testowego.

W 1993 roku, prototyp NSX, którym jeździł Claude, posłużył jako baza do opracowania modelu NSX przeznaczonego do wyścigu Le Mans. W tym samym roku został on poproszony o przejęcie roli managera tego samochodu podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: