SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Pierwsze świecące pasy drogowe: technologia XXI wieku wkracza – WIDEO

Pierwsze świecące pasy drogowe: technologia XXI wieku wkracza – WIDEO

24.10.2014, godz. 14:05
Świecące pasy drogowe
Świecące pasy drogowe foto: Studio Roosegaarde

Współczesne samochody są przepełnione elektronicznymi systemami bezpieczeństwa. Drogi mamy coraz szersze i coraz bezpieczniejsze. Teraz holenderska firma wymyśliła system, który pozwoli na bezpieczną jazdę w nocy i przy słabej widoczności. Chodzi o świecące pasy drogowe.

Studio Roosegaarde specjalizuje się w wymyślaniu systemów poprawiających bezpieczeństwo na drogach. Na ich koncie są takie projekty jak ostrzeżenia o śliskiej nawierzchni malowane farbą termoaktywną czy pasy do bezprzewodowego ładowania samochodów elektrycznych. Teraz firma przedstawiła projekt świecących nocą pasów na jezdni.

Zobacz też: Polacy chcą mieć długowieczny asfalt na drogach – testy już trwają

Testowe pasy zostały zainstalowane na odcinku drogi N329 będącej obwodnicą miasta Oss (niedaleko Nijmegen). Cały system nocnego świecenia opiera się na pozyskiwaniu światła w dzień i oddawaniu go w nocy. Pasy świecą maksymalnie przez 9 godzin w kolorze zielonym. Całość jest samowystarczalna i nie potrzebuje zewnętrznego źródła energii. Jeśli projekt okaże się skuteczny zostanie rozszerzony o kolejne odcinki dróg.

Ciekawe kiedy takie świecące pasy pojawią się w Polsce. Poniżej znajdziecie filmik prezentujący działanie świecących pasów drogowych.

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: