SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news PiS chce przywrócić fotoradary straży miejskiej

PiS chce przywrócić fotoradary straży miejskiej

26.01.2016, godz. 00:24
Żegnamy fotoradary
foto: Super Express

Prawo i Sprawiedliwość szuka sposobu na cofnięcie reformy, zawierającej zapisy odbierające uprawnienia do używania fotoradarów przez straż miejską i straż gminną. Obecnie instytucją zarządzającą fotoradary jest Główna Inspekcja Transportu Drogowego.

Dziennik Gazeta Prawna donosi, że fotoradary mogą powrócić w ręce straż gminnych i miejskich. Od początku 2016 roku Główna Inspekcja Transportu Drogowego zarządza fotoradarami, ale w wyniku problemów proceduralnych związanych z przekazaniem tych urządzeń, część z nich zniknęła z dróg. To efekt ustaleń rządzącej wcześniej koalicji PO i PSL, która zdecydowała o odebraniu strażnikom miejskim i gminnym możliwości rejestrowania wykroczeń przy pomocy mobilnych fotoradarów.

Zobacz również: Czarna folia na fotoradarach. Żółte skrzynki znikają z polskich dróg

Według dziennikarzy Gazety Prawnej, teraz posłowie PiS uważają, że zmiany poszły za daleko, wobec czego Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wraz z resortem spraw wewnętrznych i administracji pracują nad przywróceniem wszystkich urządzeń do działania. W ich ocenie, większa liczba fotoradarów na drogach wpływała pozytywnie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Posłowie opozycji uważają, że sprawa powinna zostać poddana szerokiej dyskusji. Przypominają także raport NIK, który wykazał, że większość urządzeń wykorzystywanych przez straże miejskie oraz gminne służyła do łatania lokalnych budżetów, zamiast wpływać pozytywnie na bezpieczeństwo. W rękach gmin było około 400 fotoradarów. Od pierwszego stycznia na drogach pracują tylko te urządzenia, za które odpowiada GITD. W roku 2014 strażnicy miejscy i gminni wystawili przy pomocy fotoradarów ponad 751 tys. mandatów, łącznie na kwotę ok. 130 mln zł.

autor: Dziennik Gazeta Prawna zobacz inne artykuły tego autora
Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: