SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Płatne kursy i dodatkowe ograniczenia dla młodych kierowców

Płatne kursy i dodatkowe ograniczenia dla młodych kierowców

03.08.2017, godz. 15:27
początkujący kierowca, zielony liść, zielony listek
foto: Super Express

Wiadomo już, że od czerwca 2018 roku młodzi kierowcy będą zobowiązani do przejścia dodatkowych – oczywiście płatnych – kursów oraz jeżdżenia znacznie wolniej niż wymagają tego przepisy. Nowe prawo wzbudza niemałe kontrowersje.

Pierwsze osiem miesięcy dla świeżo upieczonych właścicieli prawa jazdy kategorii B nie będzie łatwe. Przede wszystkim, nie będą oni mogli poruszać się w terenie zabudowanym szybciej niż 50 kilometrów na godzinę. Poza miastem ograniczenie będzie dla nich wynosić 80 km/h, a na autostradzie nie pojadą szybciej niż "stówkę".

Zobacz też: Gigantyczne długi - wszystko przez jazdę bez uprawnień

Pomijając kwestie bezpieczeństwa i teoretyczny wzrost bezpieczeństwa, podważona zostaje ważność egzaminu państwowego. Skoro kierowca uzyskał uprawnienia, czemu nie może z nich skorzystać w pełni? Takie zasady będą dotyczyć też osoby, które utraciły prawko (np. za wykroczenia) i ponownie zdały egzamin.

Inną sprawą jest złamanie przepisów przez takiego kierowcę –  więcej niż dwie wpadki oznaczają utratę prawa jazdy. Zabroniona będzie też praca w formie zawodowego kierowcy, czyli młodzi kierowcy nie będą mogli nawet rozwozić posiłków!

Pisaliśmy o: Płacimy OC, ale wolimy nie zgłaszać szkód

Co więcej, młodzi kierowcy będą zobowiązani do przejścia kolejnych kursów doszkalających pomiędzy czwartym i ósmym miesiącem na drodze. Łącznie mają trwają trwać trzy godziny i dotyczyć zarówno teorii oraz praktyki. Czy mają na celu poprawę bezpieczeństwa? Wątpliwe, bo trwają za krótko, za to kosztują sporo – 100 złotych za teorię, 200 złotych za praktykę!

Przy takich ograniczeniach i kosztach obowiązek poruszania się autem z nalepionym zielonym listkiem wydaje się małym szczegółem.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: