SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Podrożeje Autostrada A2! Wszystko przez długi i konieczne inwestycje

Podrożeje Autostrada A2! Wszystko przez długi i konieczne inwestycje

11.01.2015, godz. 19:00
pobór opłat, autostrada
foto: EAST NEWS

Zarządca Autostrady A2 na odcinku między Koninem a Nowym Tomyślem podjął decyzję o wprowadzeniu podwyżek w opłatach za przejazd autostradą. Na każdej bramce zapłacimy średnio o złotówkę więcej!

Autostrada Wielkopolska, która odpowiada za utrzymanie odcinka Nowy Tomyśl – Konin postanowiła podnieść opłaty za przejazd tym fragmentem. Dla najliczniejszej grupy korzystającej z autostrady (kat. 1 – samochody osobowe, motocykle i lekkie pojazdy dostawcze) opłata wzrośnie o 2 gr. za kilometr. W przypadku większych aut pogrupowanych w kat. 2,3,4 i 5 opłata wzrośnie o 7 procent. Poniżej prezentujemy pełny wykaz stawek opłat, które trzeba uiścić na każdej z trzech bramek na odcinku Nowy Tomyśl – Konin:

-         Kategoria 1: 17 zł (0,34 zł za 1 km)
-         Kategoria 2: 29 zł (0,58 zł za 1 km)
-         Kategoria 3: 44 zł (0,88 zł za 1 km)
-         Kategoria 4: 68 zł (1,36 zł za 1 km)
-         Kategoria 5: 170 zł (3,40 zł za 1 km)

Sprawdź też: Linowe bariery na polskich drogach: denerwują kierowców, poprawiają bezpieczeństwo

Jak tłumaczy Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy Autostrady Wielkopolskiej: "Stawki opłat na koncesyjnym odcinku A2 Nowy Tomyśl – Konin są wynikiem przyjętego wspólnie ze stroną rządową i bankami komercyjnymi planu finansowego dla tej inwestycji do końca trwania koncesji, tj. do 2037 roku. Zmiany stawek spowodowane są m.in. koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę, bieżącym utrzymaniem odcinka oraz realizacją nowych inwestycji. Wszelkie inwestycje na odcinku zarządzanym przez AWSA pokrywane są w 100% z przychodów z opłat za przejazd. Jest to pierwsza od 9 lat podwyżka stawek stosowanych dla samochodów ciężarowych podczas gdy sama inflacja w tym okresie wyniosła 26%".

Należy pamiętać, że odcinki koncesjonariuszy nie są zwolnione z opodatkowania 23 % VAT. Przez to nie mogą być dotowane z budżetu Państwa. Podwyżki wchodzą w życie 12 stycznia od godziny 6:00 rano.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: