SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Poduszki powietrzne dla przechodniów od Mercedesa

Poduszki powietrzne dla przechodniów od Mercedesa

09.08.2017, godz. 11:40
Poduszki na słupkach A
Poduszki na słupkach A foto: Mercedes

Podczas wypadku z udziałem przechodnia, największe obrażenia można zaobserwować w okolicach jego głowy. Mercedes, rozwijając wcześniejszy pomysł Volvo, przygotował kolejny element podnoszący bezpieczeństwo w przypadku takich sytuacji.

W 2012 roku Volvo zaprezentowało model V40 z poduszką powietrzną wyskakującą spod maski na przednią szybę. To właśnie w to miejsce zazwyczaj uderza potrącona osoba. Wcześniej producenci starali się zmniejszyć odległość maski od ofiary (a co za tym idzie zminimalizować obrażenia), lecz dopiero Szwedzi posunęli się do instalacji poduszki.

Zobacz też: Mercedes Klasy E All-Terrain 4x4 - jedyny na świecie

Najgorszym miejscem w które może uderzyć potrącona osoba to słupek A. To element nośny, jest więc jedną z najtwardszych części pojazdu. Dlatego też Mercedes przygotował poduszki powietrzne, które podczas wypadku zakryją wyjątkowo groźne elementy. Nie widać ich z zewnątrz, a w połączeniu z unoszoną maską mają znacznie większą szanse na uratowanie komuś życia.

Mercedes opracował tę technologię już dwa lata temu, lecz dopiero teraz projekt został ujawniony. Oznacza to, że poduszki na słupkach A już niedługo pojawią się w samochodach ze Stuttgartu.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: