SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Podwójna linia ciągła do likwidacji?

Podwójna linia ciągła do likwidacji?

06.05.2017, godz. 10:00
rosyjskie wyprzedzanie
rosyjskie wyprzedzanie foto: Youtube.com

Choć ogólne zasady ruchu i oznakowania jezdni są w wielu krajach Wspólnoty niemal identyczne, różni je kilka niuansów natury technicznej. Posłanka Nowoczesnej proponuje, by zmienić system oznakowania poziomego na taki, jaki wykorzystywany jest np. w Czechach.

Elżbieta Stępień, posłanka partii Nowoczesna, zwróciła z interpelacją do ministra infrastruktury i budownictwa z niespotykaną kwestią. Proponuje ona, by zlikwidować podwójną ciągłą linię i zastąpić ją pojedynczą.

Obecnie w Polsce pojedyncza linia jest wykorzystywana w celu oddzielenia pasów ruchu prowadzących w tym samym kierunku jazdy. Podwójna z kolei pojawia się na drodze z ruchem odbywającym się w obu kierunkach. Niezależnie jednak od jej charakteru, ciągłego oznakowania nie można przekraczać.

Zobacz też: Bridgestone Driveguard - mobilność po przebiciu opony

Takie uproszczone zasady sprawdzają się już u naszych południowych sąsiadów i jak się okazuje, polscy kierowcy nie mają problemu z taką interpretacją poziomego oznakowania. Dlatego jednak mielibyśmy zmieniać coś, co dotychczas sprawdzało się doskonale?

Posłanka wskazuje na oszczędności. Jak wynika z zapisów w interpelacji, wymalowanie jednej linii jest o połowę tańsze niż wykonanie tradycyjnego oznakowania.

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa nie odpowiedział jeszcze na zapytanie posłanki.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: