SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Podwyżki cen OC stopniowo wyhamowują

Podwyżki cen OC stopniowo wyhamowują

30.06.2017, godz. 19:28
ubezpieczenie samochodu, polisa
ubezpieczenie samochodu, polisa foto: SHUTTERSTOCK

I kwartał 2017 roku przyniósł towarzystwom ubezpieczeniowym dodatni wynik techniczny po raz pierwszy od dłuższego czasu. Oznacza to, że ubezpieczyciele powoli wychodzą na prostą. Powód do radości mają także kierowcy – w maju 2017 roku średnia cena komunikacyjnego OC w Polsce spadła o 0,4%. Choć zmiana jest niewielka, jest ona przejawem bardzo pozytywnej tendencji.

Ceny ubezpieczenia komunikacyjnego rosły nieustannie od maja 2015 r. aż do początku bieżącego roku. W samym 2016 r. w skali ogólnopolskiej OC podrożało o ponad połowę. Wynika to przede wszystkim z kryzysu, który ogarnął rynek ubezpieczeń komunikacyjnych. Raport Komisji Nadzoru Finansowego wskazuje, że straty tego sektora na koniec 2016 roku były najwyższe w ostatnich latach.

Zobacz też: W wakacje za paliwo znowu zapłacisz więcej!

"Pomimo dość drastycznych podwyżek, składki ubezpieczonych nie wystarczały na pokrycie wszystkich wypłacanych świadczeń. To z kolei powodowało, że ceny polis szły w górę. Majowa obniżka potwierdza jednak tezę, że sektor ubezpieczeń komunikacyjnych powoli wychodzi na prostą. Najbliższe miesiące pokażą nam dokładnie, w jakim stopniu podwyżki zrekompensowały straty ubezpieczycieli. Od tego głównie zależeć będzie dynamika zmian cen w drugiej połowie 2017 r." – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy największą poprawę odczuli kierowcy z lubelskiego i świętokrzyskiego – w tych dwóch województwach, jako jedynych w całym kraju, OC potaniało. Na Lubelszczyźnie zmiana była niewielka – wyniosła 2,2%. Natomiast w Świętokrzyskiem ceny spadły aż o 5,5% od początku roku, czyniąc je najtańszym województwem w całym kraju.

W pozostałych regionach zmiany są ledwie odczuwalne. W mazowieckim, kujawsko-pomorskim, podkarpackim oraz dolnośląskim można mówić o stabilizacji cen, bowiem wzrosły one w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zaledwie o 1%. O 3% drożej było w łódzkim, śląskim czy małopolskim. Nieciekawie jest z kolei w zachodniopomorskim, gdzie składki wzrosły o 7,6%.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: CUK Ubezpieczenia zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: