SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Pojazd do zadań specjalnych: Mercedes-Benz Unimog pociągnie nawet Pendolino!

Pojazd do zadań specjalnych: Mercedes-Benz Unimog pociągnie nawet Pendolino!

18.04.2015, godz. 02:30
Specjalistyczny Mercedes Unimog
Specjalistyczny Mercedes Unimog foto: zdjęcia własne

Mercedes-Benz Unimog to jeden z najlepszych i najbardziej wytrzymałych samochodów specjalnych, jakie można nabyć na świecie. Firma Corail - instytucja tworząca specjalistyczne pojazdy na potrzeby obsługi technicznej różnych firm, na bazie słynnego Unimoga buduje m.in. maszyny przydatne w utrzymaniu linii kolejowych. Taki ciężki sprzęt zakupiło właśnie PKP.

Pięć pojazdów opartych o Unimoga zamówił największy przewoźnik pasażerski w Polsce, czyli PKP Intercity. Mercedesy mają służyć do obsługi technicznej pociągów pasażerskich na bocznicach kolejowych. Na płaskim torze, jest on w stanie uciągnąć nawet 1000 ton, co w zupełności wystarcza do obsługi składów typu Pendolino. Unimog porusza się po szynach dzięki specjalnym osiom z kołami metalowymi, które opuszczane są na tory. Podczas jazdy po torach, pojazd napędzany jest dzięki kontaktowi gumowych kół z szyną.

Zobacz też: TEST Mercedes Klasy C Kombi C180 7G-Tronic: luksus w powiększonym wydaniu

Taki specjalistyczny pojazd oparty na sprawdzonym Mercedesie Unimog 423 to prawdziwy wielozadaniowiec. Do napędu służy wysokoprężna jednostka o pojemności 5.1 l i mocy 231 KM (170 kW) i 900 Nm momentu obrotowego. Silnik Mercedesa spełnia wyśrubowane normy emisji spalin EURO 6, a moc stale trafia na obie osie. Specjalistyczny Mercedes Unimog może rozpędzić się maksymalnie do 90 km/h – poruszając się po drogach. Na torach maksymalnie 25 km/h z wagonami i 50 km/h bez. Średnie zużycie paliwa to około 4-8 l/h oleju napędowego.

Pojazdy zamówione przez PKP Intercity mają trafić do spółki do końca listopada 2015 roku.

Źródło: Marek Adamowicz
autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: