SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Polacy chcą mieć długowieczny asfalt na drogach – testy już trwają

Polacy chcą mieć długowieczny asfalt na drogach – testy już trwają

10.09.2014, godz. 17:27
Wytrzymalszy Asfalt na S8
Wytrzymalszy Asfalt na S8 foto: GDDKiA

Jakie drogi są, każdy widzi. Powoli powstają kolejne odcinki autostrad i ekspresówek. Na jednym z nowo budowanych odcinków Drogi Ekspresowej S8 testowany jest asfalt, który bez generalnego remontu ma wytrzymać 50 lat!

Główny wykonawca odcinka Drogi Ekspresowej od węzła Opacz w Warszawie do węzła Paszków, koło Wolicy zaproponował zastosowanie technologii nawierzchni długowiecznej. Według przedstawicieli firmy Strabag, gotowa nawierzchnia ma wytrzymać bez generalnego remontu nawet pół wieku. Przez najbliższe 2-3 tygodnie na 150-metrowym odcinku testowym eksperci Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawcy będą badać tę część budowy.

Czytaj też: Policja zabiera prawa jazdy, a sądy je oddają! 6 na 10 prawek wraca!

Klucz wytrzymałości tkwi w zastosowaniu specjalnego asfaltu o wyjątkowych parametrach właściwych, zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach, oraz wyjątkowej odporności na „zmęczenie” spowodowane ciągłym użytkowaniem drogi. Mieszanka zastosowana na budowie S8 jest sztywniejsza przez co bardziej odporna na koleinowanie. Utrzymanie nawierzchni w idealnym stanie ogranicza się regularnego odnawiania warstwy ścieralnej. Strabag zagwarantował 18-letni okres gwarancji dla nawierzchni, co jest rekordem.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: