SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Polacy w jury i na trasie rajdu Mille Miglia 2016

Polacy w jury i na trasie rajdu Mille Miglia 2016

18.05.2016, godz. 12:22
Mille Miglia 2016
Mille Miglia 2016 foto: REZ Motorsport

Mille Miglia to legendarny rajd samochodowy, który przeobraził się w jedną z najciekawszych i najbardziej prestiżowych imprez drogowych dla pojazdów zabytkowych. W tym roku Polacy będą obecni nie tylko na trasie rajdu, ale też w składzie jury.

Główną Komisję Pojazdów Zabytkowych i Polski Związek Motorowy spotkało duże wyróżnienie, ponieważ przedstawiciel GKPZ Marek Gacek został wybrany na członka składu jury prestiżowego rajdu Mille Miglia. Pan Marek będzie obserwatorem rajdu z ramienia FIVA (międzynarodowej federacji pojazdów zabytkowych). To według ekspertów ważne wyróżnienie będące jednocześnie docenieniem działalności GKPZ PZM na arenie międzynarodowej.

Polskie załogi w Mille Miglia 2016

W tegorocznej edycji Mille Miglia wezmą udział dwie polskie załogi. Na trasach rajdu zobaczymy Krzysztofa Wekę w aucie Aston Martin DB2 oraz Tadeusza Kozioła w aucie Mercedes-Benz 300SL Gullwing.

W latach poprzednich w Mille Miglia Storica wystąpiło kilka polskich załóg, m. in. Tadeusz Wesołowski w Jaguarze XK 140 oraz Tadeusz Kozioł w Mercedesie 300SL Gullwing.

O rajdzie Mille Miglia

Tegoroczna edycja Mille Miglia Storico odbędzie się w dniach 19 – 22 maja. Rajd ten jest jednym z najbardziej prestiżowych rajdów na świecie. Oryginalnie odbywał się w lata 1927-1957. Pięć ostatnich edycji zaliczało się do Mistrzostw Świata Sportscar. Impreza odbywała się zawsze po drogach publicznych północnych Włoch. Od zawsze impreza ta była bardzo widowiskowa, ponieważ startowały w niej najdroższe i najszybsze auta.

Zobacz też: Auto Nostalgia 2016 - NASZA DUŻA GALERIA

W roku 1977 rajd został reaktywowany, a do udziału w nim zapraszani są właściciele historycznych pojazdów sportowych wyprodukowanych prze 1957 rokiem. Trasa przebiega głównie po drogach Lombardii i Toskanii na trasie Brescia – Rzym – Brescia. Kierowcy biorący udział w rajdzie to zazwyczaj kolekcjonerzy, członkowie klubów zabytkowych samochodów, arystokraci oraz zamożni miłośnicy zabytkowych pojazdów sportowych.

Relację fotograficzną z rajdu Mille Miglia 2016 można znaleźć na Facebooku jednego z uczestników imprezy, który był uprzejmy udostępnić nam zdjęcia (link)

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: