SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Polacy pobili rekord w sprowadzaniu aut!

Polacy pobili rekord w sprowadzaniu aut!

02.01.2017, godz. 12:04
Audi A4 Sedan B6 - (2000-2004)
foto: Audi

Jak donosi Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w ubiegłym roku sprowadzono do Polski ponad milion samochodów używanych. Więcej aut pojawiło się w Polsce tylko w 2008 roku.

SAMAR potwierdza, że jeszcze kilka dni przed wigilią Bożego Narodzenia w urzędach udało się zarejestrować 992 592 samochodów. Średnia dzienna wynosiła nieco ponad 4500, co pozwala bezpiecznie stwierdzić, że bariera miliona rejestracji pojazdów używanych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony została przekroczona.

Z pewnością liczba częstszych wizyt w urzędach urosła z racji zapowiadanych zmian w podatku akcyzowym – wiele osób zajmujących się sprzedażą aut chciała zdążyć przed większymi opłatami (pisaliśmy o nich dokładniej tutaj). Wystarczy powiedzieć, że grudnia z taką ilością rejestracji nie odnotowano od... 2003 roku!

Zobacz też: W tym roku OC tylko droższe

Nie ma jednak co ukrywać – sprowadzamy samochody stare. Średni wiek pojazdu to 11 lat i 10 miesięcy. Nieco ponad połowa z nich ma pod maską jednostki benzynowe. Średnia kwota jaką przeznaczamy na zakup to około 30 000 złotych. Lubujemy się w niemieckich markach – najczęściej wybieramy Volkswagena, pod względem modeli króluje Audi A4. Liderzy mogą się jednak zmienić – Opel zaczyna deptać Volkswagenowi po piętach, a konsumenci odwracają się od diesli. Jednostki tolerujące instalację gazową - równie lubianego w kraju rozwiązania - znajdziemy właśnie pod maską Opli.

Co więcej, na drogi wyjechała też rekordowa liczba samochodów nowych – kupiliśmy aż 477 tysięcy pojazdów o DMC do 3,5 tony. To najlepszy wynik od 16 lat. Tyle, że znacząca większość nowych aut rejestrowanych jest w ramach firm.

Prognozy wskazują, że zmiany w akcyzie nie wpłyną znacząco na ilość sprowadzanych pojazdów. Przerzucimy się na samochody z mniejszymi silnikami, te bowiem właśnie pojawiają się na radarze handlarzy. Średni wiek sprowadzonego samochodu nie będzie rósł - to niewątpliwie dobra informacja - choć odmłodzenie parku pojazdów będzie wymagało czasu.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: