SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Polacy stworzyli... czołg na gaz!

Polacy stworzyli... czołg na gaz!

08.09.2016, godz. 16:02
Polacy stworzyli... czołg na gaz!
T-55 Merida foto: AC SA

Brzmi to jak żart, ale firma AC S.A z Białegostoku zamontowała w czołgu T-55 Merida instalację gazową. Co więcej, sprawdza się ona znakomicie!

Czołg T-55 Merida waży 46 ton, a napędzany jest silnikiem o pojemności 36 litrów i mocy co najmniej 640 koni mechanicznych. Dzięki sterownikowi STAG Diesel, reduktorom STAG R02 oraz listwom wtryskowym tej samej firmy, gaz trafia do silnika wprost z dwóch, 120-litrowych zbiorników. Instalacja sprawdziła się podczas ciężkich testów w żwirowni pod Białymstokiem.

Silnik czołgu zużywa domyślnie olej napędowy, ale takie przeróbki jednostek wysokoprężnych nie są nowością. Pierwszym powodem jest oczywiście oszczędność: podczas pracy do cylindra silnika trafia gaz, który stanowi 30% całego paliwa. To naturalnie zmniejsza koszty użytkowania.

Przeczytaj też: LPG drożeje! Cena autogazu zbliży się do 2 złotych?

Drugim powodem może być dbałość o środowisko. Diesle emitują dużą ilość cząstek stałych, które dostają się do wydechu i wymagają stosowania filtrów DPF. Po wymieszaniu oleju napędowego z gazem ich liczba spada z 15 do około 5%.

Znane są również przypadki, kiedy to silniki wysokoprężne z instalacją gazową zyskują kilka koni więcej.

T-55 Merida z Białegostoku to jedyny czołg z instalacją LPG na świecie.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: