SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Policyjne podsumowanie akcji Boże Ciało 2016

Policyjne podsumowanie akcji Boże Ciało 2016

30.05.2016, godz. 11:07
Lublin: Wypadek na zjeździe z ekspresówki. Nie żyje motocyklista
Lublin: Wypadek na zjeździe z ekspresówki. Nie żyje motocyklista foto: Archiwum

Policja opublikowała podsumowanie drugiego długiego majowego weekendu. Statystyki mówią o tym, że liczba osób rannych i ofiar wzrosła, ale należy podkreślić, że ilość samochodów na drogach również znacznie się zwiększyła.

W ciągu długiego weekendu, który trwał od środy 25 maja do niedzieli 29 maja doszło do 481 wypadków, w których zginęło 49 osób, a 588 zostało rannych. Policjanci zatrzymali aż 2211 nietrzeźwych kierujących.

Podczas długiego majowego weekendu, tak jak i w latach poprzednich, nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek czuwali policjanci z drogówki. Na trasach wylotowych z miast można było spotkać więcej patroli. Funkcjonariusze sprawdzali, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością.

Zobacz również: Potężny dzwon motocyklisty nagrany przez jego kolegę – WIDEO

Policjanci kontrolowali także stan trzeźwości kierujących przeprowadzając ok. 400000 badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach były obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.

Choć dane statystyczne tegorocznego długiego weekendu wskazują na nieznaczny wzrost ilości osób rannych (o 50 osób), oraz zabitych (o 2 osoby) w porównaniu do zeszłego roku, to należy zauważyć, że na naszych drogach odnotowujemy coraz większą ilość pojazdów, a tegoroczne upały w połączeniu z chwilowymi załamaniami pogody nie wpłynęły dobrze na koncentrację kierujących.

Zobacz też: Pokaz mocy zakończony widowiskowym dzwonem – WIDEO

Policjanci przeprowadzili więcej kontroli drogowych zatrzymując o 13 kierowców więcej na tzw. „podwójnym gazie”. Ujawniona liczba kierujących pod wpływem alkoholu z jednej strony świadczy o dużej skuteczności i efektywności pracy Policji w walce z nietrzeźwością na polskich drogach, z drugiej strony powinna pobudzać do refleksji, że pomimo licznych apeli tylu kierowców zdecydowało się na jazdę na podwójnym gazie.

Jak zwykle najczęstszą przyczyną tragedii były nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.

Źródło: policja.pl

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: