SuperAuto moto news Polscy kierowcy i przedsiębiorcy masowo oszukują tachografy!

Polscy kierowcy i przedsiębiorcy masowo oszukują tachografy!

17.04.2015, godz. 13:36
Tachograf cyfrowy, tachograf
Tachograf cyfrowy, tachograf foto: zdjęcia własne

Inspekcja Transportu Drogowego poinformowała na konferencji prasowej, że w 2013 i 2014 roku odnotowano ponad 12 tyś. przypadków manipulacji tachografem. To bardzo niebezpieczny proceder.

W związku z wykryciem 12 021 przypadków manipulacji zapisem tachografu, nałożono 3640 kar na kierowców oraz 8381 kar na przedsiębiorstwa, w których stwierdzono przypadki ingerencji w urządzenia. Najwięcej takich przypadków odnotowano w województwach: wielkopolskim, łódzkim, podkarpackim, śląskim i małopolskim. Inspektorzy twierdzą, że takie przypadki, wyłapywane są praktycznie codziennie.

Nie przegap: ITD nie ma litości! Inspektorzy nakładają surowe kary na zagranicznych kierowców

Proceder manipulacji urządzeniami rejestrującymi dotyczy zarówno tachografów cyfrowych i analogowych. W tych, których czas pracy rejestrowany jest na papierowych tarczkach, manipulacje dokonywane są najczęściej poprzez symulowanie podwójnej załogi poprzez wpisanie do dokumentów danych drugiego kierowcy. W przypadku urządzeń cyfrowych stosowane są silne magnesy, które zakłócają pracę tachografu - podczas gdy kierowca jedzie, zapisywana jest przerwa w jeździe.

Kierowcy, który zostanie przyłapany na ingerencjach w zapisy czy pracę tachografu, grozi kara do 2000 zł. W przypadku kiedy inspekcja wykryje, nieprawidłowości w firmie transportowej kary finansowe są wyższe i uzależnione od wielkości konkretnej firmy. Tachograf jest urządzeniem rejestrującym czas pracy kierowcy, odległość przejechaną przez pojazd, chwilową prędkość oraz potrzebne przerwy i pauzy.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: