SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Polska fabryka Toyoty Jelcz-Laskowice wyprodukowała milionowy silnik

Polska fabryka Toyoty Jelcz-Laskowice wyprodukowała milionowy silnik

01.09.2014, godz. 11:56
Fabryka silników Toyoty Jelcz-Laskowice
Fabryka silników Toyoty Jelcz-Laskowice foto: toyota

Polska fabryka silników Toyoty Jelcz-Laskowice ma powody do dumy. Z linii produkcyjnej zakładów Toyota Motor Industries Poland (TMIP) zjechał milionowy motor. Był to silnik wysokoprężny o pojemności 2.0 litra, przeznaczony do fabryki samochodów Toyoty w Burnastone w Wielkiej Brytanii.

Pierwszy silnik wyprodukowany w fabryce TMIP w ramach produkcji masowej zjechał z linii montażowych w marcu 2005 roku. Produkcja pięćsetnego silnika miała miejsce w październiku 2009 roku, a milionowy egzemplarz "made in Jelcz-Laskowice" zjechała 21 sierpnia 2014 r. Silnikiem tym była jednostka napędowa z rodziny silników AD o pojemności 2.0 litra, która trafi do modelu Toyota Avensis, jaki zostanie skompletowany w Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj: TEST nowa Toyota Corolla 1.6 Valvematic: skromna, nudna i pożądana - ZDJĘCIA

W Polsce poza motorami wysokoprężnymi 2.0 litra z rodziny AD, składa się jeszcze motory 2.2 litra AD, a także motory 1.4 litra z rodziny ND. Moce produkcyjne fabryki wynoszą 180 tys. silników rocznie. Odbiorcami jednostek napędowych produkowanych w Jelczu-Laskowicach są fabryki koncernu Toyota w Wielkiej Brytanii (TMUK), Turcji (TMMT), Francji (TMMF), Republice Południowej Afryki (TSAM) oraz Japonii. Obecnie w TMIP zatrudnionych jest około 740 osób. Do tej pory koncern zainwestował w fabryce w Jelczu-Laskowicach ponad 256 mln Euro.

Co ciekawe w marcu 2015 roku Toyota będzie obchodzić już 10 rocznicę uruchomienia produkcji masowej w fabryce Toyota Motor Industries Poland (TMIP).

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: