SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Polska przegrała walkę o fabrykę! Jaguar/Land Rover wybrał Słowację

Polska przegrała walkę o fabrykę! Jaguar/Land Rover wybrał Słowację

11.08.2015, godz. 11:44
Jaguar XE 2.0 T R-Sport
Jaguar XE 2.0 T R-Sport foto: zdjęcia własne

Kolejna duża inwestycja ominie Polskę. Mimo zapowiedzi wicepremiera Janusza Piechocińskiego, nowe zakłady Jaguar/Land Rover powstaną na Słowacji.

Financial Times powołujący się na dwa źródła informuje, że nowa fabryka samochodów Jaguar/Land Rover powstanie na Słowacji. Podpisany został nawet list intencyjny między hinduskim właścicielem JLR, koncernem Tata Motors, a słowackim rządem. Nowe zakłady mają powstać w okolicach miasta Nitra. Decyzja Hindusów ma związek z nowo przyjętą strategią.

Czytaj: TEST Jaguar XE 2.0 T R-Sport: nowicjusz na froncie premium

Fabryka, którą zamierza postawić na Słowacji Tata Motors, rozpocznie prace w 2018 roku i rocznie ma zjeżdżać z taśm produkcyjnych do 300 tys. samochodów. Wszystko dlatego, że JLR chce rozwinąć produkcję z około 450 tyś. aut do miliona. Moce produkcyjne istniejących fabryk w Solihull, Castle Bromwich i Halewood są już wykorzystane, a nowe miejsca produkcji w Chinach i Brazylii są dopiero w budowie.

Należy też przypomnieć, że na początku lipca wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zapewniał, że Polska ma ogromne szanse na dużą inwestycję w sektor motoryzacyjny. Mówił o producencie "z górnej półki", który szuka miejsca na produkcję "samochodu kategorii premium". Jak widać, JLR wybrał jednak Słowację.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: